İçerik Yöneticisi Ne Yapar ?

İçerik Yöneticisi Kimdir?

İçerik Yöneticisi, web sitelerinin veya sosyal medya uygulamalarının içerik analizi ve içerik paylaşımından sorumlu kişilerdir. Kariyer sitelerinde content manager olarak da görülebilir.

Nasıl İçerik Yöneticisi Olunur ?

İçerik Yöneticisi yani editör olmak için görsel veya yazılı medya konusunda tecrübeli, dil bilgisi yeteneği yüksek ve hızlı düşünüp karar verebilen bir yapıda olunmalıdır.

Kurumsal internet sitesi, kişisel blog, haber portalı vb. gibi ortamlarda içerik en önemli kaynaktır ve bu içeriği yönetmek son derece önemlidir. Günlük hayattaki gelişmeleri çok hızlı izleyebildiğiniz sosyal medyada, içeriğin güncelliği çok önemlidir. Bu nedenle içerik yöneticisi, gündemi takip eden ve gelişmeler karşısında hızlı karar alıp uygulayabilen özellikte olmalıdır.

İçerik Yöneticisi Ne İş Yapar?

Her web sitesinin veya uygulamanın bir içeriği vardır. Okuduğunuz yazı da neyapar.net sitesinin içeriklerinden biridir. İçerik Yöneticisi, bu içeriklerin doğru ve amaca uygun şekilde hazırlanıp yayınlanmasından, güncellenmesinden ve yayından kaldırılmasından sorumludur.

İçerik yöneticisi, içerik analizi, içerik filtreleme, e içerik konularında uzmandır.

İçerik Yöneticisi Ne Kadar Maaş Alır?

Web sitesinin veya haber portalının kalite ve yaygınlığına göre içerik hacmi de artar. Bu da içerik yöneticisinin yönetmek zorunda olduğu içerik miktarını arttırır. Tecrübeli bir içerik yöneticisi, içeriklerini yönettiği sitenin kazancı oranında yüksek maaş alabilir.

Aynı şekilde kendi sitelerinin içerik yönetimini yapıp bireysel kazanç sağlayan içerik yöneticileri de son derece fazladır.

İçerik Yöneticisi İş İmkanları

İnternet’in gittikçe yaygınlaşması ve aradığımız her şeyi internet üzerinden bulabilir hale gelmemiz, içerik yönetimini gelir getiren bir konuma sokmuştur. Özellikle arama motorlarının özgün ve kaliteli içeriği ön plana çıkarıp daha fazla ulaşılabilir olmasını sağlaması nedeniyle içerik yöneticileri son derece önemlidir.

Büyük portal ve haber sitesi türünde siteler, geniş içeriklerini yönetmek için içerik yöneticisi iş ilanı yayınlamaktadır. Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok içerik yöneticisi iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Ayrıca bireysel çalışıp içerik üreten içerik yöneticileri, ürettikleri içerikleri web sitelerine satarak gelir elde edebilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. İçerik yöneticisi olmak için bölüm şartı yok. Ancak çeşitli üniversitelerde açılan Yeni Medya veya Medya ve İletişim Bölümlerini okumak bir adım öne çıkmanıza yarayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here