İnşaat Teknikeri Kimdir ?

İnşaat teknikeri, yapı işlerinde mühendisler ile ustalar arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayan kişidir. Mühendisle birlikte değerlendirdiği bilgileri ustalara anlatıp, işi takip eder. Üniversitelerin iki yıllık meslek yüksek okullarını başarı ile bitiren adaylara verilen bir unvandır.

İnşaat Teknikeri Nasıl Olunur ?

EğitimMeslek Yüksek Okulu
Gerekli YeteneklerSaha Çalışması, İletişim, Analitik Düşünme, Proje Okuma
Aylık Ortalama Maaş (2020)3000 TL
İstihdam Büyüme Tahmini– %50 (Küçülme)

İnşaat teknikeri olabilmek için üniversitelerin meslek yüksek okullarında inşaat bölümünü bitirmek gereklidir.

Meslek liselerinin Alt Yapı (İnşaat), Üst Yapı-İnşaat, Yapı,Yapıcılık, Yapı (Kagir-Ahşap), Alt Yapı, İnşaat, Üst Yapı, Yapı Ressamlığı bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin 2 yıllık inşaat bölümlerine sınavsız olarak girebilirler.

inşaat teknikeri1

İnşaat teknikerliği eğitimi 2 yıl süren bir eğitimdir. Eğitim süresince, Matematik, Fizik, Kimya, Ekonomi, Teknik Bilimler, Statik, Betonarme, Teknik Resim, Mimari Proje, Ölçme Bilgisi, Yapı Bilgisi, Yapı Makineleri, Bilgisayar Kullanımı, Yol Bilgisi, Ekonomi, Tesisat Bilgisi, Su Yapıları, Elektrik Bilgisi, Yapı Elemanları Tasarımı, Hidrolik ve Jeoloji, Malzeme Bilimi, Jeoloji ve Zemin Mekaniği gibi dersler verilmektedir. “İnşaat” veya “İnşaat Teknikerliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Yapı Öğretmenliği” veya “İnşaat Mühendisliği” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

İnşaat Teknikeri Ne İş Yapar ?

İnşaat teknikeri, yapı işlerinde mühendisler ile ustalar arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayan kişidir. Mühendisle birlikte değerlendirdiği bilgileri ustalara anlatıp, işi takip eder. Yapılacak yapıda mühendislerin ve mimarların yönergelerini uygulamak için gereken uygun nitelikteki malzemenin hazırlanmasını sağlarlar. Kullanılacak malzemenin miktarını yani metraj işlerini yaparlar. Yapılacak iş ile ilgili keşif ve gözlem çalışmalarını da inşaat teknikerleri yapar.

inşaat_teknikeri

Yapılan işe göre uygun özellikte ve sayıda işçinin bulunmasını sağlar. İnşaattaki tüm çalışmaları takip ve kontrol ederek mühendise veya şantiye şefine bilgi verir.

İnşaat Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır ?

İnşaat teknikeri maaşları şehirlere ve çalışılan inşaat projesine göre değişmektedir. Ülkemizde gelişen inşaat sektörü ve artan büyük yapı projeleri nedeniyle tecrübeli inşaat teknikerleri inşaatın hem daha hızlı hem de daha ekonomik şekilde bitirilmesi için son derece önemlidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında yeni işe başlayan bir inşaat teknikeri maaşı 2020 yılı için 2500 TL ila 3500 TL arasında değişmektedir. Yıllar içinde tecrübe arttıkça maaşlar da artacaktır.

İnşaat Teknikeri İş İmkanları Nelerdir ?

İnşaat sektöründe son yıllarda yaşanan büyüme, 2019 yılı itibariyle duraklamıştır. Dolayısıyla sektörün yavaşlaması ile beraber çalışacak işçi ve teknik ekibe ihtiyaç azalmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar neticesinde önümüzdeki 5 yıl için inşaat teknikeri iş imkanlarında azalma beklenmektedir.

Neredeyse her şehirde bulunun “İnşaat Teknikeri Federasyonu”na kayıt yaptırarak iş bulma imkanı vardır.

Bunun yanında kamu kurumlarında kpss sınavı ile tekniker kadrosunda çalışma imkanları vardır ancak bu son derece kısıtlı bir imkandır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here