İnsan Kaynakları Müdürü Ne Yapar ?

İnsan Kaynakları Müdürü Kimdir ?

İnsan kaynakları müdürü,  işe alım, bordrolama, eğitim, kariyer yönetimi gibi insan kaynakları ile ilgili süreçleri yöneten ve karar veren kişidir. İK müdürü, insan kaynakları yöneticisi olarak da bilinir.

İnsan Kaynakları Müdürü Nasıl Olunur ?

İnsan kaynakları müdürlüğü, asıl olarak bir meslek olmayıp insan kaynakları uzmanlığının bir üst yetkili pozisyonu, unvanıdır. İk müdürü olabilmek için öncelikle aynı şirkette belirli bir süre insan kaynakları bölümünde uzman veya daha farklı pozisyonlarda görev yapmış olmak veya İK alanında büyük bir tecrübeye sahip olmak gereklidir.

İnsan Kaynakları, temelde insan ve kariyer yönetimi içeren bir alan olduğu için, farklı bir alanda sahip olunan iş tecrübesi de insan kaynakları alanında yönetici olmak isteyenlere faydalı olabilir.

İnsan kaynakları müdürlüğü, yöneticilik vasıflarına sahip, insan ilişkileri iyi kişilerin daha başarılı olabileceği bir meslektir.

İnsan Kaynakları Müdürü Ne İş Yapar ?

İnsan Kaynakları, işe alım, adayları seçme ve değerlendirme, bordrolama, performans değerlendirme ve eğer ayrı bir birim yoksa iş sağlığı ve güvenliği alanında işlerin yapıldığı bölümdür. Bu alt işlerden her biri farklı kişiler tarafından yapılabilir. İnsan Kaynakları Müdürü tüm bu alt süreçlerin yönetiminden, bütçelenmesinden ve raporlanmasından sorumludur.

İK çalışanları arasında görev dağılımı yapabilir, yapılan işleri kontrol edip planlama yapabilir.

İnsan kaynakları müdürü insan odaklı olup, insanı geliştirilmesi gereken bir kaynak olarak görmelidir. Şirkette veya işletmede çalışan herkesi kapsayan bir düşünce ile uzun veya kısa vadeli stratejik planlar yapar.

İnsan Kaynakları Müdürü Maaşı Ne Kadar ?

İnsan Kaynakları Müdürlüğü, personel tercihlerinin şirketleri öne çıkardığı günümüzde çok popüler ve önemli bir meslektir. Aynı zamanda ik alanında çalışan bir çok kişinin hedeflediği bir meslektir. Bu nedenle bir insan kaynakları müdürü veya yöneticisi çalıştığı şirket şartlarına göre ortalamanın üzerinde maaş alır.

İnsan kaynakları sektöründe 3000 TL – 20000 TL maaş alabilirler.

İnsan Kaynakları Müdürü İş İmkanları Nelerdir ?

Dünyada insan kaynakları yönetimi ve performans değerlendirmenin öneminin artması ile beraber insan kaynakları sektörü de büyük hızla gelişmiştir. Türkiye’de de yıllar önce insan kaynakları nedir diye sorulurken bugün her şirketin olmazsa olmaz bölümleri halini almıştır.

Bu artan ilgi nedeniyle çok sayıda danışmanlık şirketleriinsan kaynakları firmalarıinsan kaynakları şirketleri kurulmuştur. Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok insan kaynakları iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Özel sektörün insan kaynaklarına verdiği önem arttıkça insan kaynakları yöneticilerinin iş bulma imkanları artacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here