İnsan Kaynakları Uzmanı Kimdir?

İnsan Kaynakları Uzmanı, şirketlerde işe alım, bordrolama, eğitim, kariyer yönetimi gibi bir çok uygulamadan sorumlu kişilerdir. Diğer çalışanlar arasında genelde İK Uzmanı olarak bahsedilirler.

Nasıl İnsan Kaynakları Uzmanı Olunur ?

İnsan Kaynakları Uzmanı olabilmek için, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Genelde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, sosyoloji, İşletme veya İktisat bölümlerinden mezun kişiler tercih edilir.

İnsan Kaynakları, temelde insan ve kariyer yönetimi içeren bir alan olduğu için, farklı bir alanda sahip olunan iş tecrübesi de insan kaynakları alanında kariyer yapmak isteyenlere faydalı olabilir.

İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyenler, üniversite eğitimi sırasında insan kaynakları danışmanlık şirketlerinde staj yaparak kariyerlerine daha erken başlayabilirler.

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne İş Yapar?

İnsan Kaynakları Uzmanları, işe alım, adayları seçme ve değerlendirme, bordrolama, performans değerlendirme ve eğer ayrı bir birim yoksa iş sağlığı ve güvenliği alanında işler yaparlar.

İK kadrosu geniş olan şirketlerde her ik uzmanı farklı bir branşta uzmanlaşmıştır. bu da kendisini bir alanda daha fazla geliştirmesini sağlar. Daha küçük çaplı firmalarda bir kişi birden fazla konudan sorumlu olabilir.

İnsan Kaynakları Uzmanı, şirketin profiline ve kültürüne uygun ve aynı zamanda aranan pozisyonu tam olarak doldurabilecek adayların tespiti açısından çok önemlidir.

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İnsan Kaynakları Uzmanlığı, personel tercihlerinin şirketleri öne çıkardığı günümüzde çok popüler bir meslektir. Aynı zamanda çok kişinin tercih ettiği de bir meslektir. Bu nedenle kariyerinin başında bir insan kaynakları uzmanı yüksek maaş almasa da tecrübeli ve yönetici vasıfları taşıyan biri insan kaynakları uzmanı maaşı alabilir.

Çalışılan firma ve sektöre göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

İnsan kaynakları uzmanı olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Uzmanı İş İmkanları

Dünyada insan kaynakları yönetimi ve performans değerlendirmenin öneminin artması ile beraber insan kaynakları sektörü de büyük hızla gelişmiştir. Türkiye’de de yıllar önce insan kaynakları nedir diye sorulurken bugün her şirketin olmazsa olmaz bölümleri halini almıştır.

Bu artan ilgi nedeniyle çok sayıda danışmanlık şirketleriinsan kaynakları firmalarıinsan kaynakları şirketleri kurulmuştur. Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok insan kaynakları iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Özel sektörün insan kaynaklarına verdiği önem arttıkça insan kaynakları uzmanlarının iş bulma imkanları artacaktır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here