Sosyal medya uygulamalarını kullanarak satış yapmak son dönemde çok yaygın bir hale geldi. Ancak biz yine de bu konuda bir yazı hazırlamayı düşündük zira aslında satış yapar gibi görünen her sayfa satış yapmamakta. Dolayısıyla instagram üzerinden satış yapmanın kolay olduğu kadar zor yanları da var.

Satacağınız ürünü belirleyin

Sosyal medya üzerinden dijital pazarlama yolu ile satacağınız ürünlerin tercih edilebilir olması şarttır. Örneğin, köşedeki markette veya hepsiburada.com gibi büyük ve güvenilir e-ticaret platformlarında kolaylıkla bulunabilen bir ürünü satabilmeniz çok kolay olmayacaktır. Bu nedenle az bulunan ve tercihen el yapımı ürünleri satmalısınız.

Bu ürünlere örnek olarak nikah ve düğün malzemeleri, kart veya davetiyeler, el yapımı takı ve aksesuar ürünleri, el yapımı özel tasarım mobilyalar olabilir.

Mağazanıza özel sayfa açın

Kendi kişisel hesabınızı ne kadar aktif kullansanız bile instagram’da mağaza hesabının ayrı olması müşterileriniz için güven sağlayacaktır. Ayrıca kendi hesabınızdan yapacağınız günlük paylaşımlarınız müşterilerinizi rahatsız edebilir. Bu nedenle aramalarda hedef kelime ile doğrudan ilgili ve kolay akılda kalan bir sayfa adı bulup mağaza açmalısınız.

Örneğin el yapımı mobilya satan bir sayfa açmak istiyorsanız “mobilyadunyasi” gibi isimleri tercih etmelisiniz.

Müşterilerin güvenini kazanın

Sattığınız ürünlerin fotoğrafları net ve ayrıntılı olmalıdır. Mümkünse aynı ürünü farklı açılardan ve yanında referans olabilecek, ebatları herkes tarafından tahmin edilen bir ürün ile fotoğraflayın. Ürünü fiziki olarak deneyimleyemeyen müşteriler için bu gibi detaylar çok önemlidir.

Özel üretim bir ürün hazırlıyorsanız, ürettiğiniz ürünü göndermeden önce mutlaka fotoğrafını paylaşın. Ticaretini yaptığınız ürünlerde ise mutlaka paylaştığınız fotoğraftaki ürünleri gönderin.

Ödeme seçeneklerini arttırın

Sosyal medya üzerinden satış yaparken sadece ürünü değil ödeme ve kargo seçeneklerini de düşünmelisiniz. Banka havalesi yolu ile ödeme almak en kolay yoldur ancak, farklı bankalardan gönderilen ödemelerde müşterileriniz çok fazla eft bedeli ödeyebilirler. Bu nedenle bir kaç banka hesabınızın olmasında fayda vardır. Ayrıca banka hesabı olmayan müşterilerinizi atm’den para yatırmaya yönlendirebilirsiniz.

Kargo firmalarının kapıda ödeme seçeneği ile ürün gönderimi yapabilirsiniz ancak bu hizmet için fatura kesebiliyor olmanız yani resmi bir ticari işletme olmanız gerekir.

Kargo hizmetinde kolaylık sağlayın

Ürünün gönderimi de son derece önemlidir. Ürünün kargoda kırılması veya ezilmesine karşı mutlaka önlem alıp güzel ambalaj yapmalısınız. Gönderi ücretleri de müşterileriniz için bir sorun olabilir. Örneğin ürünü bir iş yerine gönderiyorsanız işyerinde kargo ve postalardan sorumlu personel teslim alabilir. Bu da ücreti müşteriden alınacak kargolarda sorun yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kargo firmaları ile küçük bir anlaşma yapıp ücreti sabitleyip, bu ücreti de ödeme ile beraber müşterilerinizden tahsil edebilirsiniz.

Örneğin kargo firması ile tüm gönderilerinizi 10 tl’ye gönderim anlaşması yaparsanız, ürün fiyatı üzerine 10 tl ekleyip müşterinizden tahsil edebilirsiniz. Böylece müşteriniz kargo görevlisini bulmak ve ona ödeme yapmak ile uğraşmaz.

Ürününüzün arkasında durun

Sattığınız ürün kargoda hasar görmüş olabilir veya herhangi bir hatadan dolayı ilk kullanımda bozulabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka müşterilenizin mağduriyetini giderin. Bu sizi hem bazı yasal sorumluluklardan kurtaracak hem de müşteri memnuniyetini arttıracaktır.

Sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda en önemli reklam, müşterilerin olumlu deneyimlerini başkaları ile paylaşmasıdır.

İşte tüm bunlara dikkat ettiğinizde diğer instagram satışı yapan sayfaların önüne geçebilir, iyi derecede gelir elde edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhabalar, Son dönemde internetten satış yapmanın en basit yolu Instagram vb gibi sosyal medya üzerinden satış yapmak diyebilirim. Burada en önemli konu müşteriye güven verebilmek. Güven vermek için de yapmanız gereken şey BDDK lisansına sahip bir ödeme aracısı ve bunun üzerinde çalışan basit bir platform ile ürünlerinizi listeleyerek satışlarınızı gerçekleştirmektir. BDDK lisanslı bir ödeme aracısını kullanmak için de şirket olmanız zorunludur, böylece hem siz vergi tarafında hukuki olarak rahat hissediyor olacaksınız, hem de müşterileriniz herhangi bir olumsuz durumda muhatap olacağı bir şirket bulacağını anlayarak daha kolay karar verecektir. Bizde Zebrapos olarak böyle satış yapmak isteyen kişilere, ödeme aracısı üzerinde çalışan, ürünlerin kolayca listeyebilecekleri ve satışarını gerçekleştirebileceği bir ürün sunmaktayız. Ürünümüz ile ilgili detaylı bilgiye http://zebrapos.com/zebsocial.html adresinden ulaşabilir ve hali hazırda sistemimizi kullanan müşterilerimizi inceleyebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dilerim. Selamlar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here