İş Analisti Ne Yapar ?

İş Analisti Kimdir?

İş analisti, şirketlerin yaptıkları işlerle ilgili gereksinimlerin analiz edilmesi ve iş akışlarının belirlenmesini sağlayan kişilerdir.

Nasıl İş Analisti Olunur?

Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği veya ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler iş analisti olarak çalışabilirler. Bunun yanında kendisini geliştiren kişiler de iş analisti olarak çalışabilirler. İş analisti olmanın en önemli şartı doğru analiz yapıp iş akışı oluşturabilmektir. Bu da tecrübe ile olan bir şeydir.

İş analistleri, yazılım projelerinde tecrübeli, SQL ve benzeri database uygulamalarında bilgili, ileri derecede excel bilgisine sahip olmalıdırlar.

İş Analisti Ne İş Yapar?

İş analisti, firmaların yeni bir hizmet veya ürün piyasaya sürmeden önce veya iş süreçlerinden değişiklik yapmadan önce gereksinim analizi yapar. Yapılan analizler sonucunda bir iş akışı oluşturur ve işlerin bu plana göre yürümesini izler.

İş analizi yapılırken, diğer bölümlerle mutlaka iletişim içinde olunmalıdır.

Eğer ortaya koyulan iş, kullanıcı yönü de içeriyorsa, iş analistleri kullanıcılara da iş akışı ile ilgili bilgi ve eğitim verebilirler.

İş Analisti Ne Kadar Maaş Alır?

İş geliştirme ve iş analizi alanında çalışanlar, yeni bir ürünün ortaya çıkmasında büyük rol oynarlar. Bu nedenle bir ürünün veya üretim sürecinin hatalı tasarımı nedeniyle oluşabilecek zararları en aza indirmek, iş analistlerinin çalışmasına bağlıdır. Bu nedenle tecrübeli ve geçmişi başarılı olan bir iş analisti maaşı yüksek olabilir.

İş Analisti İş İmkanları

İş analistleri, ürün veya hizmet üretimi yapan bir çok firmada iş imkanı bulabilir. Özellikle üretim sektöründe bir çok firma ürün öncesi ve sonrası süreçleri izlemek için iş analisti istihdam eder.

Gelişen üretim sektörü ve maliyetlerin azaltılmasının önemi arttıkça Türkiye’de önümüzdeki yıllarda iş analisti iş ilanı yayınlayan firma sayısı fazla olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here