Onlarca iş başvurusu yaptınız ancak henüz aradığınız, istediğiniz işi bulamadınız mı ? İş bulmak için yetenekli, kariyerli ve bilgili olmak kadar bunları gösterebilmek gerektiğini de bilmelisiniz. Bir çok iş ilanına yüzlerce belki binlerce kişi başvuru yapıyor. Bu başvuruları değerlendiren kişilerin mutlaka bazı kriterlere göre eleme yapması şart. Ayrıca başvuru veya görüşme sırasında bazı özellikleri ile öne çıkan adayların şansının diğer adaylara göre çok fazla yüksek olduğu da kesin bir gerçek.

Eğer onlarca iş başvurusu yapıp hiç birinden istediğiniz sonucu alamadıysanız aşağıdaki hatalardan bazılarını yapıyor olabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Bulmanın Püf Noktaları

Plansız Olmak

İş arayan kişiler genellikle yayınlanan bütün iş ilanlarına başvuru yaparlar. İşsizliğin verdiği psikoloji düşünüldüğünde en kısa sürede iş bulmak için mantıklı bir adım gibi gelebilir. Ancak çok iş başvurusu yapmanın olumsuz yönleri daha fazladır.

İş başvurusu yapılan kariyer sitelerinde şirket yetkilileri iş başvurusu yapan adayların yaptıkları başvuruları görebilirler. Yani onlarca farklı işe başvuran bir kişinin “ne iş olsa yaparım” düşüncesinde olduğunu düşünebilirler.

Ayrıca bir çok iş ilanına başvuru yaptığınızda aynı günlere denk gelen iş görüşmelerinden bazılarını kaçırabilirsiniz ve kaçırdığınız fırsatın ne olduğunu asla bilemezsiniz.

İş ararken mutlaka bir plan yaparak bu plana uygun hareket etmelisiniz. Örneğin en tecrübeli olduğunuz veya en iyi bildiğiniz alanda iş ilanlarına başvurun. Bu sayede ilanı veren firmalar sizin gerekten o konuda kararlı olduğunuzu görecek ve gelen tüm görüşme davetlerine yetişebilecek zamanınız olacak.

Sosyal Medya ve İnterneti Hafife Almak

LinkedIn, Twitter, Facebook, kişisel bloglar ve diğer sosyal medya uygulamalarından en az bir tanesini kullanmayan kişi çok azdır. Sosyal medyada neler yaptığınız, nasıl bir profil çizdiğinizle sadece arkadaşlarınız ve takipçileriniz değil iş başvurusu yaptığınız firmalar da ilgilenir.

Firmaların bir kültürü veya yakın oldukları siyasi görüş olabilir. Sosyal medya paylaşımlarınızdaki aşırılıklar bazı şirketlerin kabul edemeyeceği seviyede olabilir. Ayrıca sosyal paylaşımlarda kullandığınız dil ve tarz, çalışma hayatınızdaki davranışlarınız hakkında da ip uçları taşır. Bir çok insan kaynakları uzmanı bu konuda bilgili olup çeşitli ölçümleme araçları kullanarak aslında özgür olduğunuzu düşündüğünüz ortamda yazdıklarınızdan karakter analizi yapabilirler.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda mesleğiniz hakkında paylaşımlar yapmak, işinizle ilgili bir kişisel blog sahibi olmak size büyük avantaj da sağlar.

Uzun ve Karmaşık Özgeçmiş Hazırlamak

İş başvurusu yaptığınızda özgeçmişinizi inceleyen kişinin size ayırabileceği sadece 30 saniye olduğunu biliyor musunuz ? Bu da özgeçmişinizi kimsenin detaylı olarak incelemeyeceği, sadece öne çıkan bölümlere bakacağı anlamına gelir.

Uzun, karmaşık, sadece yazıdan oluşan özgeçmişler içinde işe alım için gerekli bilgileri arayıp bulmak çok zordur. Zaten iş başvurusu yapanların %80’i özensiz, sadece metin içeren, uzun ve devrik cümlelerden oluşan ve gittiği kreşe kadar yazılan özgeçmiş ile başvuracaktır. Sade, tek sayfadan oluşan, uygun ikonlarla zenginleştirilmiş ve sadece başvurduğunuz firmanın ihtiyaç duyabileceği bilgileri içeren özgeçmişler şansınızı çok yükseltir.

Firma Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak

İş görüşmesi sırasında sizin hakkınızda bir çok bilgiye sahip olan bir firmanın geçmişini, faaliyet alanlarını veya en bilinen bir kaç ürününü bilmemek görüşmenin geri kalanının sadece formalite olmasına yol açabilir. Çalışmak için başvuru yaptığınız firmanın en azından web sitesine girip firma geçmişini, ürünlerini ve vizyonu hakkında bilgi edinmeniz çok önemlidir. Bu sizin işe verdiğiniz önemi gösterir.

Değerinizi Olduğundan Düşük Göstermek

İş ararken en önemli kriterlerden birisi de maaştır. Sanılanın aksine bir çok şirket en düşük maaş vereceği kişiyi değil verdiği ücretin karşılığını alabileceği kişileri işe alır. Bir iş başvurusu yaparken veya görüşmeye giderken yaptığınız işin ve yeteneklerinizin karşılığını iyi belirlemelisiniz.

Görüşme sırasında ücreti firmanın belirlemesini kabul etmek veya tamamen firmaya bırakmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Maaş için pazarlık etme şansınız olmasa bile o iş için beklediğiniz miktarı mutlaka belirlemeli ve bunu belirlemelisiniz. Elbette bu maaş miktarını belirlerken çok yüksek veya çok düşük de belirlememek gerekir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da iş bulmasını sağlayın. 

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here