İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ NE YAPAR ?

İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ KİMDİR ?

İş güvenliği teknikeri, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla görev yapan kişidir. İş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip olmayıp, iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimine yardımcı olurlar.

İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR ?

İş güvenliği teknikeri olmak için üniversitelere bağlı meslek yüksek okulların “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” ön lisans programından mezun olmak gereklidir. Eğitim süresi 2 yıl olan bu bölümde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamındaki konular ve diğer teknik bilgiler hakkında eğitim verilir.

İş güvenliği teknikeri olanların, yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanlığı kurslarına giderek iş güvenliği uzmanlığı sınavına girme hakları vardır. Sınav sonunda başarılı olanlar c sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilirler.

Tavsiye Yazı : İş Güvenliği Uzmanı Ne Yapar ?

İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR ?

İş güvenliği teknikeri, işyerinde görevli olan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine yardımcı olarak görev yapar. Çoğunlukla tam zamanlı iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işyerlerinde, isg uzmanının olmadığı günlerde faaliyetleri denetlemekten teknikerler sorumludur.

Günlük kontrol listelerinin takibi, saha gözlemleri, makina ekipman kontrolleri gibi periyodik yapılan işleri iş güvenliği teknikerleri yapar.

İşyeri ve çalışanlar ile ilgili isg dokümanlarının takibi, düzenlenmesi ve saklanması ile ilgilenir. Ayrıca sağlık görevlisinin bulunmadığı işyerlerinde işyeri hekimine de yardımcı olurlar.

İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ NE KADAR MAAŞ ALIR ?

Tam zamanlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanı maaşları yaklaşık en az 2000 lira seviyesindedir. İş güvenliği teknikerlerinin imza yetkisi olmaması, iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaması nedeniyle alacağı maaş en fazla c sınıfı iş güvenliği uzmanı seviyesinde olacaktır.

Elbette iş güvenliği uzmanına ayırdığı maaş bütçesi yüksek olan firmaların tekniker maaşı da aynı oranda yüksek olabilir.

İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ İŞ İMKANLARI NELERDİR ?

İş güvenliği teknikerleri, iş güvenliği faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı şantiye, maden, üretim tesisleri gibi yerlerde iş bulabilirler. Bu gibi iş alanlarında kanuni olarak görevlendirilmesi gereken uzman sayısı yeterli olmadığında, tüm iş alanını kontrol altında tutabilmek için daha fazla sayıda iş güvenliği teknikeri görevlendirilebilir.

Ayrıca iş güvenliği teknikerleri sahada edindikleri tecrübeler sayesinde iş güvenliği uzmanı sertifikası aldıklarında çok daha kolay iş bulma imkanı yakalarlar.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here