İş Güvenliği Uzmanı Kimdir ?

İş güvenliği uzmanı, iş yerlerindeki tehlike ve riskleri tespit edip işveren, iş yeri yöneticileri ve gerekirse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildiren, aynı zamanda bu risklerin giderilmesi için işveren ve yöneticileri bilgilendiren uzman kişidir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı ise bakanlıkta görevli uzmanlara verilen unvandır ancak halk arasında iş güvenliği uzmanı olarak bilinir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

İş güvenliği uzmanı olmak için en önemli şart üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmaktır ancak her üniversite bölümünden mezun olan kişi iş güvenliği uzmanı olamaz. 

Mühendislik veya mimarlık bölümü, Fizik, kimya ve biyoloji bölümü, Teknik öğretmenlik bölümü ve üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları iş güvenliği uzmanı olabilirler.

isg uzmanı

İş güvenliği uzmanı olabilmek için ÖSYM tarafından her yıl iki defa yapılan iş güvenliği sınavında başarılı olmak gerekir. İş güvenliği sınavı her yıl nisan ve aralık aylarında yapılır. Sınav başvuruları ÖSYM’nin sitesinden takip edilebilir ancak başvurular genelde sınavdan 1,5 ay önce yapılır.

İş güvenliği sınavı, 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır. Başarılı olmak için en az 70 puan almak gereklidir.

İş güvenliği sınavına hazırlanırken bakanlık tarafından yetkilendirmiş iş güvenliği kurslarından birine gitmek ve kurs sonrasında staj yapmak gereklidir. Kursa katılmayan ve staj yapmayan adayların sınav başvuruları onaylanmaz. Derslerin %90’ı ve stajın tamamına katılmak zorundasınız.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar ?

İş güvenliği uzmanlarının başlıca görevi iş yerindeki riskleri ve tehlikeleri tespit etmektir. Risk analizi yapmak, acil durum planları hazırlamak, iş kazalarının kayıtlarını tutmak, işveren ve yöneticilere rehberlik yapmak, eğitim düzenlemek ve işyeri hekimi ile beraber çalışmak da iş güvenliği uzmanlarının başlıca görevlerindendir.

İş güvenliği uzmanı olan kişiler öncelikle saha gözlemleri yapmalı ve mevcut riskleri tespit etmelidir. Bunun için de iş güvenliği uzmanlarının dikkatli, detayları fark edebilen, sabırlı ve araştırmaya açık kişiler olmaları gerekir. Tespit edilen riskli durumların sorumlu kişilere bildirilmesi ve alınacak önlemlerin belirlenmesi de iş güvenliği uzmanlarının başlıca görevleri arasındadır.

İş güvenliği uzmanlarının diğer önemli görevlerinden birisi de eğitim vermektir. Çalışanların yaptıkları işle doğru orantılı olarak isg alanında eğitilmeleri gereklidir. Bu eğitimlerin teknik içerikli olanları iş güvenliği uzmanı tarafından verilir.

İş Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır ?

İş güvenliği uzmanları, tecrübe düzeylerine göre A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak üç sınıfa ayrılır. Yeni sertifika alan uzmanlar C sınıfı olarak çalışmaya başlarlar ve az tehlikeli iş yerlerinde görev yaparlar. 3 yıl C sınıfı isg uzmanı olarak çalışıp yükseltme sınavında başarını olanlar B sınıfı uzman olarak çalışabilirler. 4 yıl B sınıfı isg uzmanı olarak çalışanlar ise A sınıfı olmaya hak kazanırlar.

C sınıfı iş güvenliği uzmanı maaş aralığı 2020 yılı için 3000 TL – 5000 TL arasında değişmektedir. B sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ise 4000 TL – 75000 TL arasındadır. A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı ise yüksek tecrübe sahibi oldukları düşünüldüğünden daha yüksek olmaktadır..

İş Güvenliği Uzmanı İş İmkanları

2020 yılı itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren tehlikeli sınıftaki tüm işyerleri, iş güvenliği ve işyeri hekimi hizmeti almak zorundadır. Bu da yaklaşık 2 milyon işyerinin bu hizmeti alacağı anlamına gelir. Bu işyerlerinin büyük çoğunluğunun yasalara uymayacağı düşünülse bile en az 1 milyon işyeri bu hizmeti alacaktır.

is_guvenligi

Bu da iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin iş bulmasını kolaylaştıracak, yer yer aranılan kişiler olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle iş güvenliği uzmanı iş imkanı çok fazladır.

Günümüzde özellikle gelişen inşaat sektörü isg uzmanlığını riskli olduğu kadar geliri yüksek bir meslek haline de getirmiştir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Osgb lerde çalışarak bu paraları kazanmak biraz zor. C sınıfına osgb lerde verdikleri ücretleri bilseniz gider bir mağazada satış danışmanı olarak çalışırım en azından primim var dersiniz. İyi maaş alabilmek için seçen değil seçilen olmanız ve bir o kadar da donanımlı tecrübeli olmanız lazım. Şantiye tozu yutmayan bir isg uzmanıysanız şayet öğrenecek daha çok şeyiniz var demektir. Benden size dostane bir tavsiye gidin kendi mesleğiniz varsa onu yapın. o kadar adamın sorumluluğunu üzerine almak hiç insana rahat vermiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here