Bir iş kurmak isteyen girişimciler, genelde öncelikle alıp satabilecekleri veya verebilecekleri hizmetleri ve edecekleri kazancı düşünürler. Ancak ticaret hayatının önemli bir vergi yönü de vardır ki doğru hesaplanamaz veya takip edilemezse şirketi veya kuracağınız işi batırabilir.

Bir iş kurarken öncelikle işinizin hacmini hesaplamanız gerekir. Örneğin ilk yıl ne kadar ciro yapmayı hedeflediğinizi iyi belirleyin. Bu, hangi usulden vergi ödeyeceğinizi belirlediği için sizi bir çok gereksiz ödemeden kurtarabilir.

Vergilendirme Türleri Nelerdir?

İki tür vergilendirme vardır. Bunlar ;

 • Basit usulde vergi
 • Gerçek usulde vergi.

Basit Usulde Vergilendirme Avantajları

Basit usulde vergi vermenin, yeni iş kuran kişiler için bir çok avantajı vardır. Bu avantajlar aslında küçük miktarlar olsa da zaten yeni kurulan ve iş hacmi düşük olan bir iş için son derece önemlidir. Nedir bu avantajlar ?

 • Defter tutulmaz. Yani defter ücreti, onay ücreti gibi ücretleri ödemezsiniz.
 • Vergi kesintisi olmaz, beyanname verilmez.
 • Geçici vergi ödemezsiniz.

Basit Usulde Vergiye Tabi Olmanın Şartları Nedir?

Basit usulde vergi ödemek için öncelikle işinizin başında duruyor olmanız gereklidir. Yani kurduğunuz işte çalışmanız gerekir. Yanınızda başka birini çalıştırmak, basit usulde vergiye tabi olmayı engellemez.

Ayrıca işyeri kira bedeli veya dükkan size aitse emsal kira bedeli 2018 yılı için büyükşehir belediyesi sınırlarında 7400 TL’yi, büyükşehir dışında kalan illerde 4800 TL’yi geçmemelidir.

Diğer kriter ise yapılan satış toplamının 2018 takvim yılı için 148.000 TL’yi aşmamasıdır.

vergi-1

Gerçek Usulde Vergi Türleri

Gerçek usulde vergi, basit usulde vergi sınırlarının üstünde kalan şahış işletmeleri, şirketler, kooperatifler gibi işyerlerinden alınan vergidir. Gerçek usulde vergiye tabi olan işletmeler, bir çok kalemde vergi öderler. Bunlar;

 • KDV
 • Muhtasar Beyanname
 • Gelir – Kurumlar Geçici Vergisi
 • Kurumlar Vergisi
 • Damga Vergisi

KDV Nedir ?

KDV yan katma değer vergisi, fatura keserken mal veya hizmetin bedeli üzerine eklenen %18 lik vergidir. Devlet adına fatura kestiğiniz taraftan tahsil edip daha sonra devlete ödediğiniz bir vergidir. Alıp sattığınız ürünlerde kar ettiğinizden dolayı bir kdv farkı çıkacaktır. Bu farkı, masraflarınızın da kdv’si düştükten sonra devlete ödemek durumundasınız.

Örnek verecek olursak; 10.000 TL + kdv’li bir mal aldınız. Yani 10.000 + 1.800 = 11.800 TL tuttu. Siz bu malı 12.000 + kdv olarak satttınız ve 12.000 + 2.160 = 14.160 TL TL fatura kestiniz. Aradaki kârlı satıştan dolayı 360 TL tutarında bir kdv farkı oluşur. Bu da sizin devlete ödemeniz gereken kdv tutarıdır. Bu tutardan yaptığınız masrafların kdv tutarları düşebilir. Yıl sonunda toplam kdv farkını devlete ödersiniz. Eğer kdv alacağınız oluşmuşsa bunu da diğer vergilere mahsup etmeniz beklenir.

Muhtasar Beyanname Nedir ?

Muhtasar beyanname, işçi maaşı, ofis kirası gibi ödemelerde karşı taraf adına onlardan alıp devlete ödediğiniz vergidir. Devlet bir bakıma, onlar belki vergisini ödemez, ben de onları arayıp bulamam ama sen işyeri sahibi olarak bulunması en kolay kişisin, bu yüzden onlardan al bana ver diyerek bu vergiyi çıkarmıştır.

Özellikle ofis veya depo kiraladığınızda yıllık belli bir oranda muhtasar beyanname veya diğer adıyla stopaj vergisi ödemelisiniz.

Geçici Vergi Nedir ?

Peşin olarak ödenen vergi olarak düşünebiliriz. Üçer aylık dönemlerle kar-zarar hesabı yapıp ödenen vergidir. Yıl sonunda yapılan yıllık beyannameden bu 3 aylık dönemlerde ödenen geçici vergiler düşer.

Geçici vergi, 3 aylık dönemlerde hesaplanan gelirin %15’i olacak şekilde tahsil edilir. Bireysel olmayan ortaklı yapıdaki şirket ve kooperatifler için ise gelirin %20’si olarak hesaplanır.

Hesaplama dönemleri şu şekildedir;

 • Birinci dönem; Ocak-Şubat-Mart,
 • İkinci dönem; Nisan-Mayıs-Haziran,
 • Üçüncü dönem; Temmuz-Ağustos-Eylül,
 • Dördüncü dönem; Ekim-Kasım-Aralık.

Kurumlar Vergisi Nedir ?

Kurumlar vergisi, şahıs işletmesi olmayan işletmelerin yıllık ödemesi gereken vergi tutarıdır. Aslında yukarıda bahsedilen 3 aylık dönemlerde ödenen geçici verginin yıllık halidir.

Kurumlar vergisi, kurum kazancı üzerinden %22 oranında alınacaktır. Kurumlar vergisi, beyanname verilen ayın sonuna kadar ödenir.

Damga Vergisi Nedir ?

Damga vergisi, taraflar arasında yapılan yazılı anlaşmalarda alınan vergidir. İmzalayan tarafların hepsinden bu vergi alınır. Bu nedenle sözleşme ile damga vergisini bir tarafın sorumluluğu altına vermek geçerli olmayıp ödenmemesi halinde önemli aksaklıklar çıkabilir.

Damga vergisi, bedeli kadar damga pulunu evrak üzerine yapıştırarak, basılı damga veya makbuz ile ödenebilir.

Damga vergisi aşağıdaki sözleşmelerde ve benzeri sözleşmelerde ödenir;

 • Makbuz ve ibra senetleri,
 • Faturalar,
 • Ulaştırma ile ilgili kağıtlar,
 • Elektrik, doğalgaz, telefon ve su abonelik sözleşmeleri,
 • Maliye Bakanlığının müsaadesi alınmak şartı ile vergiye tabi diğer kağıtlar.
vergi6

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here