İşletme Mühendisi Kimdir ?

İşletme mühendisliği, geleceğin meslekleri arasında gösterilen meslek dallarından birisidir. İşletme mühendisi, mühendislik bakış açısı ile eğitim almış yönetici veya yönetici adayı kişilerdir. İşletme mühendisleri, bir işletmenin üretimden satış yani pazarlama aşamasına kadar olan süreçte faaliyet gösterirler.

İşletme Mühendisi Nasıl Olunur ?

İşletme Mühendisi olabilmek üniversitelerin 4 yıllık olan İşletme mühendisliği bölümünü bitirmek gereklidir. İşletme mühendisliği okumak isteyen kişilerde sayısal beceriler, matematik ve fizik alanlarına ilgili olmanın yanında aynı zamanda sosyoloji ve psikoloji gibi konularda da başarılı olması gereklidir.

İşletme mühendislerinin başkalarıyla çalışabilme, zamanı iyi kullanmak, sabırlı ve hoşgörülü olmak gibi özellikleri de barındırması gerekmektedir.

EğitimÜniversite (4 Yıllık)
Gerekli YeteneklerMatematik, Fizik, Sosyoloji, Psikoloji, Zaman Yönetimi, Takım Çalışması
Aylık Ortalama Maaş (2020)5000 TL
İstihdam Büyüme Tahmini%5 (Artış)

İşletme Mühendisi Ne Yapar ?

İşletme mühendisi unvanı kazanan kişiler firmaların üretim faaliyetleriyle ilgilenirler. Özellikle fabrikalarda önce orta veya alt kademe yöneticilik yaparak zaman içinde fabrika veya üretim yöneticiliğine kadar yükselirler.

İşletme mühendisi, sosyal bilim kadrosu yahut mühendislik kadrosuyla kendi işleri arasında bir iletişim köprüsü de görevleri yaptığı işlerin arasındadır. İş gücü ve insan gücü için düzenlemeler yapar.

İşletme Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır ?

İşletme mühendisi olmak için geleceğin mesleklerinden biri olduğunun bilincinde olup işletme mühendisliği bölümünü okuyan veya okumak isteyen kişilerin doğal olarak yapmak istedikleri veya yapmayı düşündükleri geleceklerin meslekleri kısmında yer alan bir işletme mühendisi ne kadar kazanıyor gibi soruları sormaktadır. Bir işletme mühendisi kurumdan kuruma değişmekle beraber 5000 Türk Lirası kazanabilmektedir, tabi başlangıç olarak.

Ortalama tecrübeli ve yönetici pozisyonlarında görev yapan işletme mühendislerinin maaşı 10-20 Bin TL arasında olabilir.

İşletme Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

İnşaat mühendisliği öğrencisi lisans eğitimini aldıktan sonra yüksek lisans doktora yapıp iş hayatında araştırma görevlisi olma imkanı vardır. İşletme mühendisleri fabrikalarda, şirketlerde, bürolarda ve benzeri yerlerde çalışabilmektedir. Başarılı bir işletme mühendisi olunduğu takdirde üst düzey yöneticiliğe kadar getirilip bu unvanı alabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here