İstiridye mantarı, en lezzetli kültür mantarlarından birisidir. Bu nedenle çok sevilen ve tüketilen bir mantardır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ise girişimcilik ve iş fikirleri üzerine yayın yapan her türlü kaynakta kendisine yer bulan bir konudur.

İstiridye mantarı ile ilgili bu yazıdan bilgi alabilirsiniz. İstiridye mantarı ve Özellikleri.

İstiridye Mantarı Nerede Yetiştirilir ?

İstiridye mantarı karanlık, nemli ve serin ortamda yetişen bir mantardır. Ancak gelişim evresinin belirli dönemlerinde aydınlık ve sıcak ortam ister. Bu nedenle mantarın yetişeceği ortam bu şartların değişebildiği bir ortam olmalıdır.

İstiridye mantarı yetiştirmenin en temel noktası böyle bir üretim alanı veya tesisi oluşturmaktır. Bunun için dış izolasyonu iyi yapılmış, ısıtma-soğutma sistemi, nemlendirme sistemi olan bir istiridye mantarı üretim tesisi kurulmalıdır.

İstiridye mantarı, kompost adı verilen ve çoğunlukla samandan oluşan bir ortamda yetişir. Samanda yetişmesinin nedeni istiridye mantarının doğada ağaçlardaki selüloz maddesi ile beslenmesidir. Saman, mantarın ihtiyacı olan selülozu sağlar.

Kompost içinde gelişen istiridye mantarı uygun şartlar sağlandığında büyümeye başlar ve bir süre sonra toplamaya hazır hale gelir.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek Zor Mu ?

Her üründe olduğu gibi mantar yetiştirmek de zordur ancak belli şartları yerine getirdiğinizde bu zorluğu aşabilirsiniz. Mantar yetiştirmeden önce mutlaka bu işi yapan kişilere danışmalı, üretim yerlerini incelemeli, kompost ve tohum satan firmaları ziyaret etmelisiniz. Bu sayede mantar yetiştiriciliği hakkında fikir edinebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek Karlı Mı ?

İstiridye mantarı yetiştirmenin maliyeti kurduğunuz tesisin bulunduğu konum ve kalitesine göre farklılık gösterir. 1 kilo istiridye mantarının maliyeti 2-5 tl arasında değişmektedir. Mantar üreticiliği, ancak doğru satış noktalarına ulaştığınızda karlı olmaktadır.

Örneğin bir çok markette istiridye mantarının kg fiyatı 10-15 tl arasında değişmektedir. Semt pazarlarında ise 7-8 liraya kadar inmektedir. Sizin bu üründen kar edebilmeniz, kime hangi fiyattan mantar sattığınıza bağlıdır. Örneğin 4 liraya mal ettiğiniz mantarın tamamını 5 liradan pazarcılara satarsanız siz kilosunda 1 lira kazanırken pazarcı 3 lira kazanacaktır. Ancak marketlere satabilirseniz siz de market sahibi de 3-4 lira kazanabilir. Burada önemli olan üretim ve satış dengesini yakalamaktır.

İstiridye Mantarını Nerelere Satabilirim ?

İstiridye mantarını en kolay satabileceğiniz yer mantar toptancılarıdır. Ancak mantar toptancıları sizden çok düşük fiyatla mantar alacaktır. Yine de günlük üretiminiz fazla ise mantarınızın bir bölümünü toptancılara satabilirsiniz.

Pazarcılar da çok miktarda mantarı ucuz alan kişilerdir. aynı toptancılar gibi mantarınızın bir bölümünü pazarcılara satabilirsiniz.

Ancak asıl hedefiniz mantarınızı marketler ve organik ürün satan mağazalara satabilmektir. Bu tür yerler mantarı pahalı sattıkları için sizden de pahalı alabilirler. Ancak böyle satış yerlerinin de kapasitesi düşüktür. Örneğin İstanbul’da bir semt pazarı tezgahı günde 100 kg mantar satabilirken organik ürün marketi haftada 30 kg mantarı belki satabilir.

Ayrıca istiridye mantarı satış için mantarsatisi.com sitesinde ücretsiz ilan verebilirsiniz.

İstiridye mantarı satışı ile ilgili bu yazıyı okuyabilirsiniz. İstiridye Mantarı Satışı

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here