Kalite Kontrol Elemanı Kimdir ?

Kalite kontrol elemanı, şirketlerin ürettikleri veya kullandıkları ürünleri kontrol eden, hatalı veya şirketin kalite standartlarına uygun olmayan ürünleri belirleyip piyasa sürülmesine veya kullanılmasına engel olan ve ürünlerin geliştirilmesine katkıda bulunan kişidir.

Kalite Kontrol Elemanı Nasıl Olunur ?

Her firmanın sektörü, ürettiği ürünler, bu ürünleri üretirken kullandığı ham maddeler ve ürünlerinde aradıkları kalite farklıdır. Dolayısıyla her firmanın kalite kontrol süreci birbirinden farklı özellik gösterir ve farklı tip personele ihtiyaç duyar. Bu nedenle kalite kontrol elemanı olmanın belirli bir yolu olmayıp çalışılacak sektörde veya ürün üzerinden uzmanlık seviyesinde bilgi sahibi olmak yeterlidir.

Kalite kontrol süreçlerinin en fazla olduğu alanlar kimya, boya, metal, otomotiv gibi sektörlerdir. Bu alanlardan birinde 4 yıllık üniversite veya 2 yıllık yüksekokul mezunu olmak kalite kontrol elemanı olmak için yeterli olabilir.

Kalite kontrol sorumlusu olarak çalışmak için genelde ölçü aletlerini kullanabilen, teknik resim okuma bilgisi olan, bilgisayar kullanabilen kişiler tercih edilmektedir.

Kalite Kontrol Nedir ?

Kalite kontrol, ürünün veya ürüne dönüşecek ham maddenin daha önceden belirlenmiş kalite standartlarında olup olmadığını tespit etmek olarak tanımlanabilir. Bu nedenle üretim yapan işletmelerin aslında en önemli süreçlerinden birisidir.

Kalite Kontrol Elemanı Ne İş Yapar ?

Kalite kontrol elemanı, ilk olarak ürünlerin hammaddesi olan maddeleri kalitesinin firmanın ürettiği ürünler için yeterli olup olmadığını kontrol eder. Bu, aslında daha düşük maliyetle daha yüksek kaliteli ürün üretmenin ilk adımıdır.

Kalite kontrol elemanları üretilen ürünlerin müşteriye en iyi şekilde ve sorunsuz olarak gönderilmesi amacıyla ürün ve ambalaj kontrollerini yapar.

Kalite kontrol elemanları, ürünlerde en sık ortaya çıkan uygunsuzlukları tespit edip üründe bu yönde geliştirme yapılması için öneriler sunar. Gerektiğinde Ag-Ge bölümleri ile ortak çalışırlar.

Kalite Kontrol Elemanı Maaşı Ne Kadardır ?

Kalite kontrol elemanları her ölçekte şirkette her tecrübe ve yetkinlikte olabilirler. Bu nedenle belirli bir maaş aralığı olmayıp 1500 TL- 10 bin TL arası maaş alabilirler. Alacakları maaş uzmanı veya bilgili oldukları ürüne göre, firmanın iş hacmine göre ve tecrübeye göre değişim gösterecektir.

Kalite Kontrol Elemanı İş İmkanları Nelerdir ?

Kalite kontrol elemanları başta kimya sektörü olmak üzere, boya, tekstil, otomotiv, plastik üretimi, makine sanayisi, elektronik, inşaat, ilaç gibi sektörlerde çok rahatlıkla iş bulabilirler. Bu açıdan belki de iş imkanı en çok olan mesleklerden birisidir. Ayrıca tecrübe ile beraber kalite kontrol konusunda uzmanlık, şeflik, sorumluluk veya müdürlük seviyesine kadar yükselme şansı vardır.

Kalite kontrol elemanı iş ilanları en fazla istanbul, bursa, kocaeli, izmir gibi üretimin çok olduğu şehirlerde yayınlanmıştır. Bir çok kariyer sitesinde yüzlerce iş ilanı bulunabilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here