Kargo Operatörü Kimdir ?

Kargo operatörü, kargo şirketlerinde şubelerde kargolar ile ilgili fatura kesimi, kargo teslimatı, kargo alımı, müşteriler ile görüşmeler gibi işlere bakan kişilerdir.

Nasıl Kargo Operatörü Olunur ?

Kargo operatörü olmak için tercihen lise mezunu olmak ve temel seviyede bilgisayar kullanıcısı olmak yeterlidir. Erkek veya kadın fark etmeksizin herkes bu işi yapabilir ancak kargo firmaları zaman zaman paket taşıma işi için de kargo operatörlerini kullandıklarından erkek personel tercih edebilirler.

EğitimLise
Gerekli YeteneklerTakım Çalışması, İletişim
Aylık Ortalama Maaş (2020)2400 TL
İstihdam Büyüme Tahmini%10 (Artış)

Kargo Operatörü Ne İş Yapar ?

Kargo operatörlerinin öncelikli görevleri, kargo şubelerine gelen ve giden kargoların bilgisayar işlemlerini yapmaktır. Toplama veya aktarma merkezlerinden gelen kargoların şubeye girişini, gidenlerin de çıkışını yaparlar.

Şubeye kargo getiren müşterilerin kargo ölçüm tartım işlemleri, göndereceği adresi ve fatura bilgilerini kayıt ederler.

Şubeden kargo almaya gelen müşterilerin kargolarını teslim edip, teslim işlemlerini yaparlar.

Dağıtıma çıkan kuryeler için gerekli evrakları düzenlerler. Dağıtımdan veya adresten kargo alımından gelen kuryelerin evraklarını sisteme işlerler.

Kargo operatörleri, müşteriler ile iletişim kurduklarında insanlarla iletişim konusunda yetenekli olmalıdırlar.

Kargo Operatörü Ne Kadar Maaş Alır ?

2020 asgari ücretleri doğrultusunda kargo operatörü maaşlarında da artış meydana gelmiştir. Kargo operatörü maaşı yaklaşık olarak 2300-2500 tl arasında değişmektedir.

Ayrıca birçok kargo firması, kargo şubesi çalışanlarına dağıtılan kargo sayısına göre prim vermektedir. Bu da kargo operatörü maaşına ek olarak gelir olmaktadır.

Kargo sektöründeki firmaların düşük zam politikası nedeniyle başlangıç maaşı yıllar içinde çok fazla artmaz. Yılda ortalama %5 ile %8 arası maaş artışı alabilirler.

Kargo Operatörü İş İmkanları

Kargo operatörlüğü, gelişen kargo sektörü ve şirketlerin artan şube sayıları nedeniyle aranan bir meslek haline gelmiştir. Her kargo şubesinden en az 2 operatör bulunmaktadır ve 20’ye yakın kargo şirketinin yaklaşık 7000 şubesinde tahmini olarak 25 bin kargo operatörü çalışmaktadır. Kargo operatörlüğü, kargo şubesi yöneticiliği için ilk adım olması nedeniyle bir kaç yıl sonra şube şefi veya şube müdürü olma imkanı da vardır.

Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, Mng Kargo, Sürat Kargo, DHL, Ptt Kargo gibi çok bilinen kargo firmalarının yanında Ankara Kargo, Metro Kargo, Han Express Kargo gibi firmalarda da iş imkanı bulabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here