Kat Hizmetleri Görevlisi Kimdir ?

Kat hizmetleri görevlisi, otellerde, tatil köyü gibi konaklama tesislerinde katlardaki odaların ve koridorların temizlik, düzen ve bakımından sorumlu kişidir. Kat valesi veya İngilizce housekeeping olarak da bilinen bu meslek çalışanları genel olarak otel görevlisidir.

Kat Hizmetleri Görevlisi Nasıl Olunur ?

Eğitim alarak veya zaman içinde işi öğrenip tecrübe edinerek kat hizmetleri görevlisi olmak mümkündür.

Meslek liseleri ve teknik liselerin Konaklama ve Seyahat Hizmetleri bölümü mezunu olanlar kat hizmetleri elemanı olarak çalışabilirler. Ayrıca kız sanat okullarında 7 aylık, TUREM’de (Turizm Eğitim Merkezi) 7 aylık, ücretli turizm meslek kurslarında 5 veya 6 aylık ve Türkiye İş Kurumu’nun iş gücü yetiştirme dalında 6 aylık verilen eğitimlerden herhangi birini alan kişiler kat hizmetleri görevlisi olabilirler.

Kat hizmetleri görevlisi olmak isteyen kişiler tertipli, düzenli, temel hijyen kurallarını bilen, saygılı, insanlarla başarılı bir şekilde iletişim kurabilen, sabırlı ve güler yüzlü olmalıdır.

Kat Hizmetleri Görevlisi Ne Yapar ?

Kat hizmetleri görevlisi, mesleğin adından da anlaşıldığı gibi otellerde katlar ve odalarda ihtiyaç olan hizmetleri yerine getirirler. Kat hizmetleri görevlisinin başlıca görevleri arasında koridor ve oda temizliği, odalarda yastık, çarşaf, havlu gibi eşyaların değiştirilmesi, boşalan odaların temizlik ve hazırlanması vardır.

Normal bir günde kat hizmetleri görevlisi, sorumlu olduğu katlardaki odaları sırayla gezerek çarşafları ve havluları değiştirir, odanın ve banyonun genel temizliğini yapar, misafir eşyalarını düzenler, odada eksilen malzemeleri tamamlar.

Odaların tümü temizlenip hazırlandıktan sonra odalardan toplanan kirli çarşaf, havlu ve diğer eşyaların temizliği ve ütülenmesi işleri yapılır. Tüm bu işlerin yanında ayrıca koridor temizliği ve düzeni de yapılan işler arasındadır.

Rutin yapılan işler haricinde boşalan odalarda unutulan eşyaları kayıp eşya bölümüne iletir. Ayrıca katlarda görülen şüpheli durum ve kişileri kat şeflerine ve otel idari birimlerine iletir.

Kat Hizmetleri Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır ?

Kat hizmetleri mesleği, özel nitelik veya uzmanlık gerektirmeyen mesleklerden birisidir. Bu nedenle kat görevlisi maaşı asgari ücret seviyesindedir. Personel arasında ast-üst sınıflandırması yapan konaklama tesislerinde tecrübeli kat görevlileri biraz daha yüksek maaş alabilirler.

Kat Hizmetleri Görevlisi İş İmkanları Nelerdir ?

Ülkemiz otel ve turizm sektörü açısından geniş iş imkanlarına sahiptir. Kat hizmetleri elemanı olarak çalışmak isteyen kişiler otel, konaklama ve dinlenme tesisleri, moteller ve tatil köylerinde iş bulabilirler. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesi yaz sezonu boyunca iş imkanı çok fazla olan bölgelerdir. Mesleğinde tecrübelenen kişiler şef veya idareci pozisyonunda da iş bulma imkanına sahiptir.

Ayrıca son yıllarda ofis binalarında da kat hizmetleri veren firma sayısı artmıştır. Bu gibi firmalarda da kolaylıkla iş bulma imkanı vardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here