Key Account Manager Ne Yapar ?

Key Account Manager Kimdir ?

Key account, şirketler için büyük önem taşıyan “kilit müşteri” anlamına gelen müşterilere verilen isimdir. Key account manager ise bu tür büyük ve önemli müşterilerden sorumlu satış yöneticisidir. Key account manager, sadece kendi sorumlu olduğu büyük müşterilerin faaliyetleri ile ilgilenir.

Key account manager aslında ingilizce bir tanım olup Türkçe’de büyük müşteri yöneticisi olarak da tanımlanabilir.

Key Account Manager Nasıl Olunur ?

Key account manager olmak için öncelikle önemli bir satış tecrübesine sahip olmak gereklidir. Genelde kilit veya büyük müşteriler şirketlerin satış müktarının yaklaşık %80’lik bölümünü oluşturan müşterilerdir. Bu nedenle bu tür müşterilerden sorumlu olacak key account manager’in şirketin her türlü satış stratejisine ve müşterisinin tüm taleplerine hakim olması gereklidir.

Bir çok key account manager daha önce aynı şirketin veya benzer sektörlerdeki şirketin satış uzmanlığı pozisyonunda görev yapmış olmalıdır. Bu bir zorunluluk değil ancak avantaj sağlayan bir durumdur.

Key account manager olarak müşteriler tarafından her zaman ulaşılır olmak çok önemlidir.

Key Account Manager Ne İş Yapar ?

Key account manager, tüm gününü büyük müşterilerin faaliyetleri ve siparişleri hakkında çalışarak geçirir. Öncelikle mevcut müşterileri büyük müşteri durumuna getirmek veya büyük müşteri tanımına uyacak sipariş hacmine sahip müşteriler ile anlaşma yapmak key account manager’in en önemli görevidir.

Daha sonra anlaşma yapılan müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik planı ziyaretler yaparlar. Bu ziyaretlerde kurum kültürü ve müşteri kılık kıyafet alışkanlıklarına uygun davranılması gereklidir.

Müşteri ile birlikte müşterilerin orta ve uzun vadeli planlarını yapmak key account manager görevlerinden biridir. Ayrıca büyük müşterilerin günlük operasyon süreçlerinde oluşabilecek her türlü sorunu çözmek için satış ekibi ile ortak çalışmalar yapabilirler.

Key Account Manager Maaşı Ne Kadardır ?

Key account manager olmak bir şirketin en fazla satış yapan kişisi olmak demektir. Bu nedenle yüksek ücret almaları son derece normaldir. Key account manager maaşı bir çok şirket için satış uzmanı maaşının birkaç katıdır. Bu 5 bin-50 bin lira arasında değişim gösterebilir. Aradaki farklılıklar tamamen çalışılan şirketin bulunduğu sektör, şirket hacmi ve tecrübeye göre değişecektir. Ayrıca bir çok key account manager sözleşmesinde düşük de olsa prim oranı mevcuttur.

Key Account Manager İş İmkanları Nelerdir ?

Ülkemizde büyük şirket ve büyük müşteri denilebilecek şirketler mevcuttur. Bu da büyük çaplı her şirketin en az 1 ve çoğunlukla bir kaç tane key account manager ihtiyacı olduğunu gösterir. Burada key account manager mesleğinin müdürlük olmadığını, müşteri yöneticisi olduğunu iyi kavramak gerekir. Özellikle dünya çapında yani global şirketlerde yurt dışı çalışma imkanı da mevcuttur.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here