Kitap Basımı Nasıl Yapılır ?

Fikirlerin yazarak ifade etmek ve ortaya bir eser çıkarmak insanlar için her zaman ilgi çekici olmuştur. Ortaya çıkarılan kitabın, insanlar öldükten sonra da elden ele gezerek okunması ve bilinmesi fikri yazmaya yeteneği olan herkesin rüyalarını süsler.

Bilgiye bu kadar kolay erişebilme isteği duyulan günümüzde kitap yazmak bazen kitap bastırmak kadar zor değildir. Kitabı yazarken ihtiyacınız olan tek şey beyniniz ve bilgilerinizdir. Ancak kitabın basılması ve okuyucuya ulaşması uzun ve zorlu bir süreçtir.

Kitap Bastırma Aşamaları

Kitabınızı yazıp bitirdikten sonra basılması ve okuyucuya ulaşması için bazı aşamalardan geçmesi gerekir.

Kitap Tescil Ettirmek

Öncelikle kitabınızın size ait olduğunu tescil ettirmeniz gerekir. Kitabınız hem basım aşamasında hem de daha sonra çalınarak veya bir bölümünden esinlenerek başkasının adıyla kullanılabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kitabınızı tescil ettirmelisiniz. Bunun için en bilinen ve aynı zamanda en maliyetli yöntem noterde tescil ettirmektir. 80 sayfalık bir kitap binlerce liraya tescil edilebilir.

Diğer bir yöntem de kitabınızın her sayfasını çıktı alıp kendi adresinize taahhütlü olarak göndermektir. Bu yöntemde en önemli kısım elinize geçen zarfı hiç bir zaman açmamanızdır. Kitabınızın çalınması durumunda mahkemede delil olarak ilk defa zarfı açabilirsiniz.

Diğer yöntemler de çok bilinen blog veya video sitelerinde kitabınızı paylaşmaktır.

Yayınevi ile anlaşmak

Kitap çıkarmak için bir yayınevi ile anlaşmanız gerekir. Yayın evlerinin yazarlara farklı telif ve gelir önerileri olacaktır. Bunların içinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Yayınevleri kitabınız için bir kapak tasarımı yapar ve kitap içindeki yazım hatalarını düzeltir. Kültür Bakanlığı’na yazar kaydınızı yapar ve kitabınızın ISBN numarasını alır. Yayıncılar Federasyonu’ndan kitabınızın baskı adetince bandrol alımını sağlar.

Kitap Tanıtımı

Yayınevi tarafından basılan kitabın okuyucuya ulaşması ve daha doğrusu satılabilmesi için yoğun bir tanıtım sürecinden geçmesi gerekir. Kimsenin bilmediği, önermediği, eleştirmediği bir kitabı kimse alıp okumayacaktır. Gerek yayınevleri, gerek sosyal medya aracılığıyla kitabınızın tanıtımı yapılmalı, gerekirse paylaşım yapabilecek kişilere ücretsiz dağıtılmalıdır.

Şiir Kitabı Bastırmak

Şiir kitabı bastırmak her şairin hayalidir. Şiir diğer yazı türleri içerisinde en zoru, en sıkısı, en muhteşemidir. Şiir belki 600 sayfalık bir romanda söylenecek her şeyi bir dizede söyler. Bazen bir ömrün özetini bir dize ile yapar şiir.

Şiirin bu kadar muhteşem kuvveti olmasına rağmen, maalesef şiir kitapları çok popüler değil. Sosyal medyada her beş paylaşımdan biri bir şiire ait dizedir. Siyasilerin, vaizlerin, sarhoşların herkesin ağzında dolaşıyor şiir. Ancak şiir kitapları raflarda kendisine en son rastlanan kitaplardır. Bunun sebebi belki de yarısı boş sayfalara para vermeme bencilliğidir.

Şiir kitabı çıkarmadan önce, şiir kitabının çok satan bir kitap olmadığı bilinmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here