Sıcak yaz günlerinde kapalı alanlarda en çok kullandığımız cihazlar şüphesiz ki klimalardır. Ancak her elektrikli cihaz gibi klimaların da arızalandıklarında tamir edilmesi ve belirli sürelerde bakım yapılması gereklidir. Bakım ve tamir işleri ilk bakışta kolay işler gibi görünse de yetkili ve iyi bir klima servisinin bakım yaptığı klima çok daha uzun ömürlü olur ve verimli çalışır.

Klimalara Neden Bakım Yaptırmalıyız ?

Klimalar çeşitli gazlar yardımıyla havayı ısıtan veya soğutan cihazlardır. Kullandıkları gaz miktarı azaldıkça ısıtma ve soğutma kapasiteleri azalır. Daha çok çalışıp daha az soğuturlar ve hem yeterli konfor sağlayamazken hem de fazla elektrik tüketirler.

Ayrıca klimaların hava filtreleri zaman içinde ortamdaki tozlar nedeniyle tıkanır. Tıkanan filtreler klimanın yeterli üfleme yapmasını engeller. Bu da aynı şekilde yeterli ısıtma ve soğutma yapmasına engel olur.

Klima bakımı yaptırmanın sadece verim değil aynı zamanda sağlığımız için de büyük önemi vardır. Klimalar, filtrelerinde biriken toz ve polenler nedeniyle nefes darlığı ve polen alerjisi olanlar için büyük tehlike oluştururlar. Ayrıca uzun süre bakım yapılmamış klimalar tehlikeli bir hastalık olan lejyoner hastalığı da oluşturabilirler.

Bunun yanında elektrik tesisatında olabilecek arızalarda elektrik kaçaklarına, çarpılmalara ve yangınlara neden olabilirler.

Klima Servisi Ne İş Yapar ?

Klima servisleri, klima montajı, klima tamiri ve klima bakımı gibi işler yaparlar. Yeni aldığınız klimanın doğru şekilde çalışması için mutlaka bir klima servisi tarafından monte edilmesi ve garantili olarak çalıştırılması gereklidir. Klima montajı yapılırken klimanın konumu odada bulunacak kişi sayısı, diğer cihazların konumu ve pencerelere göre ayarlanır. Klimanın iç ve dış ünitelerinin birbirlerine yakınlığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Klimanın iç ünitesinin montajı kadar dış ünitesinin de montajı yapılırken dikkatli olunmalıdır. Dış ünitenin iklim koşullarından mümkün olduğunca korunması için korunaklı bölgelere yerleştirilmesi önerilmektedir. Dış üniteler ısı kaynaklarına, buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına uzak olmalıdır.

Zaman içerisinde eskiyen, yıpranan ve aşınan parçaların değişimi, iç ve dış ünitelerin kontrolü, elektrik akımının kontrolü gibi klima tamiri işlemleri klimanın eski performansına kavuşturulması için gerekli işlemlerdir.

Klima arızalarının en büyük sebebi klima bakımlarının zamanında yapılmamasıdır. Klima bakımı yapıldığı sırada klimanın tüm parçaları incelenir ve gerekirse onarım işlemi yapılarak daha büyük arızaların oluşmasının önüne geçilir.

Klimaların en yüksek ve en düşük derecelerde çalıştırılması, klimaların aşırı zorlanması, sürekli çalıştırılması da klima arızalarının oluşumuna sebep olmaktadır. Ancak bunların klimaya zarar vermesinin sebebinde tek başlarına etkisi yoktur, klima bakımının aksatılması arızaların en büyük davetçisidir.

Klima bakımı sırasında öncelikle klimanın iç ve dış ünitelerindeki elektrik akımlarının ölçümü yapılır. Elektrik kaçağı var mı, voltaj değerleri doğru mu, tespit edilir. Daha sonra iç üniteler genel olarak kontrol edilir; parçaları aşınmış mı, klimanın genel verimliliğini etkileyecek bir unsur var mı, incelenir. Ünitelerde bulunan elektronik kartlar kontrol edilir, boru hattının izolasyon kontrolleri yapılır, kablolar aşınmış mı teker teker incelenir. Hava filtrelerinin temizliği yapılır, ki genellikle bu temizlik esnasında klima ilacı ve basınçlı su kullanılır. İç ünite evoparatörü özel solüsyonlarla dezenfekte edilir, hava geçişinin ve ısı transferinin daha sağlıklı gerçekleşmesi adına gerekli işlemler yapılır. Dış ünitenin ısı transferini daha verimli yapması için kondenser temizliği yapılır. Klimadaki gaz seviyesi ölçümlenir, gerektiği takdirde ilave yapılır.

Evlerde kullanılan klimaların yılda iki kere, ofis ve mağaza gibi yoğun kullanılan mekanlarda ise yılda dört kere bakım yapılması önerilmektedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here