Elektrik şebekesinin reaktif akımdan etkilenmemesi için, işletmelerde enerji kayıplarını ve kalitesiz enerji kullanımını ortadan kaldırmak için reaktif akım olması gereken konumuna geri çekilir veya yok edilir. Gerçekleştirilen tüm bu işlemlere “Kompanzasyon” denir.

Kompanzasyon hesabı yaparken kompanzasyon panosu fiyatları‘nı araştırdığınızda çok farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda kendi ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra güvenilir ve profesyonel firmalardan keşif yaparak fiyat almanızda fayda vardır. Öncelikle Kompanzasyon nedir sorusunu cevaplayıp işletmenizdeki ihtiyaçları belirlemelisiniz.

Kompanzasyon Panosu Nedir?

Kompanzasyon panoları, işletmenin güç kat sayısını düzeltmek için kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde yer aldığı panodur.  Transformatörler, balastlar, motorlar gibi endüktif cihazlar reaktif güç de çekerler. Kompanzasyon, elektrik sistemlerinin iyi bir koşulda çalışmaları için yardımcı olur. Yüklerin ve elektrik tesislerinin reaktif güç ihtiyaçlarını belirtilen yöntemlerle karşılayan kompanzasyona, reaktif güç kompanzasyonu denir.

Kompanzasyon Neden Gereklidir ?

Elektrik enerjisinin, santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması gerekmektedir. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinası, klima gibi ısıtma, havalandırma ve soğutma cihazları elektrik enerjisine olan ihtiyacın her geçen gün biraz daha artmasına ve enerji üretiminin gittikçe pahalılaşmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla şebekede taşınan elektrik enerjisinin de kaliteli, ucuz aktif enerji olmasını daha zorunlu kılmaktadır.

Kompanzasyon Yapılmazsa Ne Olur ?

Reaktif güçler kompanze edilmez ise,

⇒ Şebekede güç kayıplarına neden olur,

⇒ Üretim ve dağıtım sisteminin kapasitesini azaltır,

⇒ Gerilim düşmesinin, taşınan gücü sınırladığı dağıtım hatlarında, enerji taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur.

Kompanzasyon panosu satın almadan önce aktif güç, görünür güç ve işletmenizin ihtiyacı enerji miktarı gibi konular incelenerek ihtiyacınız olan pano türüne karar verilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here