Konuşma Terapisti Ne Yapar ?

Konuşma Terapisti Kimdir?

Konuşma Terapisti, dil ve konuşma bozukluklarının tespiti ve tedavisi alanında uluslararası kriterlere uygun olarak eğitim almış olan kişilerdir. Konuşma Patoloğu olarak da bilinirler.

Nasıl Konuşma Terapisti Olunur?

Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümünden mezun olanlar veya herhangi bir lisans mezunu olup Dil ve Konuşma Terapisi üzerine yüksek lisans yapan kişiler Konuşma ve Dil Terapisti olabilirler.

Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

İletişim bozukluklarının giderilmesi alanında faaliyet gösteren konuşma patologlarının da, geniş bir alanı kapsayan meslekleri vardır. Bireylerin ses, konuşma ve dil bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yaparlar. İlgili uzman doktor tarafından teşhisi konulmuş yutkunma, dil ve konuşma bozukluklarının rehabilitasyon faaliyetlerini sağlarlar.

Lisan gerilikleri, lisan gelişim bozuklukları, artikülasyon bozuklukları, Damak-Dudak Yarıkları ve buna bağlı artikülasyon bozuklukları, dizartri, apraksi, yutma bozuklukları, ses hastalıkları ve rezonans problemleri, kekemelik, kafa travmaları ve sonrasında gelişen lisan bozuklukları gibi konuların tedavisinde önemli rol oynarlar.

Konuşma Terapisti Ne Kadar Maaş Alır?

Hemen her yaş grubundan hastası olabilecek bu meslek için önümüzdeki 10 yılda büyük oranda büyüme olması bekleniyor. Çalışabileceği sektörlerin içinde kamu sağlık kurumları olması nedeniyle maaşları memur maaşı ve daha yüksek seviyede değişmektedir. Özel klinikler veya bireysel çalışmalarda maaş miktarı daha da artabilir.

Konuşma Terapisti İş İmkanları

Dil ve konuşma terapistleri kamu, özel ve üniversite hastanelerinde, rehabilitasyon merkezleri, klinikler ve eğitim sektörlerinde iş imkanı bulabilirler. Ayrıca kendi özel kliniklerinde de serbest olarak çalışabilirler.

Konuşma terapistliği, son yıllarda popüler meslek haline gelen bir iş alanıdır. Bu da konuşma patoloğu olmak isteyen kişi sayısını arttırdığı gibi kliniklerin de sayısının artmasına neden olmuştur.

Sayısı milyonlarla ifade edilen konuşma sorunu olan kişinin bulunduğu Türkiye’de önümüzdeki yıllarda konuşma terapisti iş ilanı yayınlayan firma sayısı fazla olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here