Kule Vinç Operatörü Ne Yapar ?

Kule Vinç Operatörü Kimdir ?

Kule vinç operatörü, paletli, raylı ve sabit kule vinçleri kullanarak, iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri ve işletme kuralları çerçevesinde, vinçleri konumlandıran, çeşitli yüklerin naklini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip kişidir.

Kule Vinç Operatörü Nasıl Olunur ?

Kule vinç operatörü olmak isteyen kişilerin Milli Eğitim Bakanlığından onaylı kule vinç operatörü kursu bitirmesi ve sertifika alması şarttır. Bunun yanında SRC belgesi ve psikoteknik raporu da kule vinç operatörlüğü için gereken belgelerdendir.

Vinç operatörü olmak isteyen kişilerin öncelikle sağlıklı olmaları, yüksek çalışmalarına engel bir durumlarının olmamaları gereklidir.

Kule vinç operatörü olmak isteyenlerin elleri, gözleri ve ayaklarının sağlıklı olması ve bunları birbiriyle uyumlu şekilde kullanabilmesi gereklidir.

Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen, dikkatli, tedbirli, sorumluluk sahibi kişiler kule vinç operatörü olarak başarılı olabilirler. Bunların yanında vinç operatörlerinin mekaniğe ilgi duyması kendi avantajlarıdır.

Kule Vinç Operatörü Ne İş Yapar ?

Kule vinç operatörlerinin sanılanın aksine sadece vinci idare etme görevi yoktur. Kule vinci kullanmadan önce genel kontrolünü yapar. Yürümeyi yani vincin hareket etmesini gerektiren durumlarda kule vincin ayak bağlantılarını çıkarır ve takar.

Yük taşıma işleri öncesinde yükün alınacağı ve aktarılacağı yönü belirler, rüzgar ve diğer çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak yükü kaldırır, indireceği yere hareket ettirir ve indirir.

kule vinç operatörü
kule vinç operatörü

Yük taşıma işi bitiminde vinci park durumuna getirir, yürüyüş sistemlerini, elektrik ve gövde aksamını, halatları, dönüş ve şaryo sistemlerini kontrol eder.

Bakım onarım işlerinden de kule vinç operatörü sorumludur. vinç üzerindeki hareketli makineleri, dönüş dişlilerini, yürüyüş mafsallarını, kanca halatlarını yağlar. Kule vincin bakımını yapar ve bakımla ilgili kayıt tutar.

Kule Vinç Operatörü Ne Kadar Maaş Alır ?

Kule vinç operatörü maaşları hakkında çok söylenti vardır. Bu söylentiler genelde çok yüksek maaş aldıkları veya dolar üzerinden maaş aldıkları şeklindedir. Söylentiler abartı olmakla beraber doğruluk payı da vardır.

Kule vinç operatörünün çalışma koşulları bir çok insanın aşağı bakmaya bile cesaret edemeyeceği yükseklikte ve yoğun dikkat gerektiren işleri zorlu hava şartları içinde yapmayı gerektirir. Bunlar bir işin değerini arttıran koşullardır. Bu nedenle kule vinç operatörleri ortalama olarak 3000 – 10000 tl arası aylık maaş alabilirler. Yurt dışından iş yapan firmalarda çalışanlar ise çok daha yüksek miktarda ücret alabilirler.

Kule Vinç Operatörü İş İmkanları Nelerdir ?

Son yıllarda artan büyük inşaatlar, kule vinç kullanımını da arttırmıştır. Ortalama bir rezidans inşaatında en az 3 tane kule vinç bulunur. Büyük inşaatların çoğu 24 saat çalışma esasına göre çalıştıklarından her bir kule vinç için 3 operatör gerekmektedir. Bu da 3 kule vinç bulunan bir şantiye için en az 9 kule vinç operatörü gerektiğini gösterir.

Kule vinç operatörü arayan şirketler, şantiyenin çalışması için hayati önem taşıyan bu aletleri emanet edecek kişileri tecrübesine göre yüksek ücretler ödeyebilirler.

İş arama siteleri incelendiğinde kule vinç operatörü iş ilanları genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ve yurt dışında yoğunlaşmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here