Lojistik Uzmanı Ne Yapar ?

Lojistik Uzmanı Kimdir ?

Lojistik uzmanı, firmaların ihtiyaç duydukları ürün veya malzemelerin sevkiyat, depolama veya tedariği  gibi lojistik süreçlerini yürüten kişidir. Lojistik kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamı geri hizmet olarak verilmiştir. Bu tanım askeri kökenli olarak düşünülmüş bir tanım olsa da şirketlerin asıl işlerini yürütebilmek için gereken ürün ve malzeme desteğinin sağlanması olarak da düşünülebilir.

Lojistik Uzmanı Nasıl Olunur ?

Lojistik uzmanı olabilmek için üniversitelerin lojistik yönetimi bölümlerinden mezun olmak veya depolama, stok yönetimi gibi alanlarda tecrübeli olmak gerekir.

Lojistik yönetimi bölümü, çoğunlukla işletme fakültelerinde yer alan 4 yıllık bir bölümdür.

Lojistik uzmanı olmak isteyenlerin insan ilişkileri ve iletişim konusunda yetenekli ve istekli kişiler olmaları gereklidir. Ayrıca dikkat ve titizlik de lojistik uzmanında olması gereken özelliklerdir.

Lojistik Uzmanı Ne İş Yapar ?

Lojistik uzmanları firmaların ithalat ve ihracat, taşımacılık ve bunlarla ilgili müşteri sorunları ile ilgilenir. Tedarik zincirinin verimli ve sürekli olabilmesi için çalışmalar yapar.

Ayrıca operasyon, üretim, stok ve depolama maliyetleri, verimlilik gibi hesaplamalar yapar ve raporlar.

Lojistik Uzmanı Maaşı Ne Kadardır ?

Lojistik uzmanı maaşları çalışılan firma ve tecrübeye göre değişim göstermektedir. Özellikle yurtdışı firmalar ile çalışan lojistik uzmanları ortalamanın üstünde maaş alabilirler. Ortalama bir lojistik uzmanı maaşı asgari ücretin 1,5 katına denk gelmektedir.

Lojistik Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Lojistik Uzmanları, kamu kurumlarında ve bağlı kuruluşlarda, özel sektörde, üretim, hizmet ve satış şirketlerinin lojistik birimleri, Lojistik Hizmet Sağlayıcı şirketler, taşıma işleri organizatörleri, kara, hava, deniz, demiryolu ve intermodal taşımacılık şirketleri, sigorta, finansman, denetim ve dış ticaret şirketlerinin lojistik birimleri, lojistik danışmanlık ve eğitim kuruluşlarında çalışmaktadırlar.

Lojistik operasyonların ürün ve hizmet maliyetini büyük oranda etkilediği son yıllarda lojistik uzmanları iş imkanları çok artmıştır. Özellikle büyük şehirler, liman şehirleri ve sanayi bölgelerinde rahatlıkla iş bulma imkanlarına sahiptirler.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here