Meslek seçimi, genç yaşta herkesin en büyük kaygıları arasında gelir. Doğru meslek seçimi, iyi ve başarılı bir gelecek kapısı açarken hatalı meslek seçimleri orta yaşlarda yeni meslek tercihi yapmanıza neden olabilir.

Bu meslek seçimi rehberi ile kendinize en uygun mesleği seçmek için gerekli bilgi ve tavsiyeleri okuyabilirsiniz.

Hangi Meslek Bana Uygun?

Eğer henüz seçmek istediğiniz meslek kafanızda oluşmadıysa her gün kendinize yüzlerce kez meslek seçimi nasıl yapılır sorusunu soruyor olabilirsiniz. Meslekler hakkında bilgiler verdiğimiz sitemizde de en fazla sorulan soru hangi mesleği seçmeliyim olmaktadır.

Günümüzde X ve Y neslinden çalışanlar için en önemli kriterlerin başında para işle beraber iş tatmini ve başarı gelmektedir. Yani insanlar sadece para kazanmak için değil aynı zamanda kişisel tatmin için de meslek seçimi yapıyorlar.

İş hayatına atıldıktan sonra çevrenizde sık sık kariyerine farklı bir meslek ile başlayıp ilerleyen yıllarda farklı meslek seçimi ile bambaşka işler yapan kişiler tanıyacaksınız. Örneğin bir çok organik tarım girişimcisi bir dönem beyaz yakalı olarak ofiste çalışmaktaydı. Peki onları bu rahat ofis ve plaza ortamını bırakıp toprakla iç içe olmaya iten şey neydi ? Elbette ki iş tatmini ve ortaya bir değer koyma arzusu.

Hangi mesleği seçmeliyim sorusuna cevap vermeden önce, yaparken en mutlu olduğunuz işi düşünün.

Maalesef günümüzde 20 yaş altı gençler bu soruya net cevap veremiyorlar. Çünkü hayatlarında ders çalışmak ve sosyal medya haricinde aktivite yok. Bu da kendilerini keşfetmelerini engelliyor. İnsanın kendini keşfetmesi için farklı deneyimleri olmalıdır.

Bu deneyimler ne olabilir ? Elbette 17 yaşında dünya turuna çıkmanız beklenemez ancak neyi sevdiğinizi keşfetmeniz için başka şeyler yapmalısınız. Örneğin deniz, doğa, elektronik aletler, insan ilişkileri, tamirat, resim, müzik, tasarım, bilgisayar yazılımları, uzay….

Bu liste sonsuza kadar uzatılabilir çünkü dünya’da yapabileceğiniz sayısız aktivite, ilgi duyabileceğiniz milyonlarca konu vardır.

Mutlu olduğunuz alanları keşfettikçe o alanda seçebileceğiniz meslekleri de öğrenirsiniz. Bu mesleklerin bazıları için üniversite eğitimi gerekirken bazıları için de gerekmeyecektir.

Unutmayın ki ülkemizde üniversite mezunu olmak önemli bir şart olsa da aslında meslek seçimi için önemli değildir.

En büyük tutkusu motosiklet olan bir kişi sizce hangi 4 yıllık bölümü okumalıdır ?

Geleceğin Meslekleri

Meslek seçimi yaparken elbette çok para kazanmayı hayal ederiz. Paraya ihtiyacımız olmasa çalışmayı da düşünmeyiz. Klasik meslekler her dönem iş imkanı sunarken bazı meslekler belirli dönemlerde parlayıp sonra ortadan kaybolurlar.

Meslek seçimi yaparken o işten belki de 10 yıl sonra para kazanacağınız göz önünde bulundurmalısınız. dolayısıyla yakın gelecekte popüler olan meslekleri bilmenizde fayda var.

Yakın gelecekte en popüler mesleklerin başında kesinlikle yazılım alanındaki meslekler geliyor. Yani programlama, yapay zeka, akıllı nesneler ve benzeri meslekler geleceğin meslekleri olabilir. Özellikle önümüzdeki 25 yılda bir çok mesleğin yerini akıllı cihazlara bırakacağına kesin gözle bakılıyor.

Robot teknolojileri, endüstriyel tasarım, 3 boyutlu modelleme, sanal gerçeklik ve nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler de geleceğin meslekleri arasında yer alacaklardır.

Meslek seçimi yaparken bu alanları da değerlendirebilirsiniz.

Seçtiğim Meslekte Nasıl Başarılı Olurum ?

Seçtiğiniz meslekte başarılı olmanın altın kuralı mesleğinizi sevmektir. Eğer bu altın kuralı tam olarak yerine getiremiyorsanız gümüş kural da sizi başarıya götürecektir. Gümüş kural da ne peki ? Elbette mesleğini sevmek.

Gördüğünüz gibi mesleğini sevmeyen birinin mesleğinde başarılı olma şansı yoktur. Belki çok para kazanabilirsiniz ancak başarı ve iş tatmini elde etmeniz çok zordur.

Mesleğinizi seviyorsanız da başarılı olmanız garanti değil. Sizin yaptığınız mesleği sizin kadar seven milyonlarca kişi olacaktır. O kişiler arasında öne çıkabilmek için mesleğiniz hakkında tüm gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Bunun için de yabancı dil çok önemlidir.

İngilizce ve alternatif bir yabancı dili hiç bilmeyen kişilerin gelecekte başarılı olma ihtimali çok azdır. Peki bir deneme yapalım. Aklınıza gelen ilk konuda Google’da Türkçe ve İngilizce arama yapın. Karşınıza çıkan kaynakların sayısına bakınca neden İngilizce bilmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Ve son olarak da elbette çok çalışmak. Oturduğu yerden başarı elde eden kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Onlar da yerlerinden kalkıp piyango bileti almış ve tutturmuştur.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here