Meslek seçimi tüm gençlerimiz için en önemli konulardan bir tanesidir. Çocukluk zamanında başlarız meslek hayalleri kurmaya, kimimiz öğretmen, kimimiz doktor.

İlkokulda daha çok öğretmen ile vakit geçirildiği için daha çok öğretmen olmak istiyorum yanıtını duyduğumuz doğrudur. Tabi ilerleyen zamanlarda çevreye olan tanıklık arttıkça fikirlerin değişmesi de kaçınılmaz oluyor.

Aile etkeni çocuk üzerinde tartışmasız en önemli etkendir. Meslekler hakkında birçok fikir paylaşabilir çocuklar için gelecek hayali kurmalarına yardımcı olabilir. Çocuklar ise pek çok ailede görüldüğü üzere anne ve babasının mesleklerini yakından tanıma imkanı buluyorlar. Kendileri de yakından tanık oldukları meslekleri seçmeye daha yatkın olabiliyorlar.

Büyüyünce Ne Olacaksın?

Çocuklukta duyulmaya başlanan bu soru zamanla farklı cevaplara dönüşür. Karar vermesinin zor olduğunu düşünenler karakterine, hobilerine hatta çevresinin önerisine göre karar alabiliyorlar. İzlenen filmlerden, etkilenilen konulardan bilinç altımıza yerleşen etkenlerle birlikte bir karara varılabilir.

Örneğin; doktorların bulunduğu diziler izlendiğinde hayat kurtarmasından etkilenebilir, bir ressam ile ilgili bir film izlendiğinde çizimlerinden etkilenip kendi denemeler yaparak merakını ortaya çıkarabilirler. Tabi eminde olmak gerek duygulardan çünkü sık sık değiştirebilecek ve kısa zamanda tecrübe edilmesi kolay değil mesleklerin, uzun zamanlı çalışmaların yapılacağı göz önüne alınarak sıkılmadan yapılabilen mesleklerin tercih edilmesi gerek.

Karaktere Göre Meslek Seçimleri

Kişi karakterini göz önüne alarak geleceğinde yapacağı işleri seçmelidir. Sadece geçim için seçilen yüksel gelirli işlerin seçimi kişiyi yıpratabilir. Zaten hangi iş olursa olsun kişi elinden geleni yaptıktan sonra ve severek çalıştıktan sonra başarı kendiliğinden gelecektir. Örneğin; Sabırsız, kısa zamanda sinirlenebilen insanlar için öğretmenlik oldukça zor bir meslek hali alacaktır. Bu nedenle meslek seçimi yaparken kişi kendi karakterinin yapısını göz önünde alarak hareket etmelidir.

Aileler genelde öğrencilerin fikirlerini en çok etkileyen etkenlerdendir. Başarılı ve en çok önem gören meslekleri edinmelerini isterler. Çoğu zaman fikir ayrılıkları yaşanabilir bu konularda. Öğrenci bambaşka bir meslek tercih etmek isterken çevresi farklı yerlere odaklanmasını farklı bir tercih yapmasını isteyebilir. Ama seçilen meslek kişi ile ne kadar uyumluluk sağlarsa işte o kadar başarı getirir. Bu nedenle başarılı olmak için sadece çok çalışmak yetmez, işi severek yapmalı ve adapte olunmalıdır.

Birçok hayal kurarız sahip olmak istediklerimiz için geleceği tasarlayacak bir hayat hazırlamalıyız kendimize, ilerde severek işe gidecek olmalıyız en önemlisi de sevdiğimiz işi yapmalıyız. Daha başarılı daha tutkulu çalışmak için doğru yerden başlamalı, seçimleri ona göre yapmalıyız ki sahip olmak istediklerimiz için güzel bir başlangıç yapmalıyız.

Seçeceğiniz Mesleğin Geleceğini Araştırın

Günümüzde teknoloji muazzam bir hızla gelişmeye devam ediyor. Teknolojinin bu denli gelişmesi de çok sayıda mesleği gelecekte yapılamaz hale getirecek. Örneğin artık günümüzde büyük firmalar depo işlerini otonom bir şekilde robotlara yaptırıyorlar. Bu da kas gücü kullanımını azaltmakta ve insana olan ihtiyacı neredeyse yok etmektedir. Bu yüzden meslek seçimi gerçekleştirirken gelecekte de bu mesleğin var olacağından emin olmalısınız.

Çok sayıda mesleğin gelecekte var olmayacağından bahsettik. Bunun yanında iş hayatına çok sayıda yeni meslek girmesi de muhtemeldir. Örneğin artık oyun oynayarak bile para kazanabilmektedir. Bunu söylediğimizde oldukça şaşırdınız değil mi? Ancak E-Sporcular oyun oynayarak doktorlardan, mühendislerden bile daha çok gelir elde edebiliyorlar. İsadresi.net sitesinde meslek hakkında detaylı bilgilendirmeleri inceleyebilirsiniz.

Bunların yanında az bilinen mesleklere yönelim sağlayabilirsiniz. Örneğin bunlardan bir tanesi odyolog mesleği. Bu mesleğe olan ilgi gerek dünyada gerek ülkemizde oldukça fazladır. Ancak bu makaleyi okuyan çoğu kişinin bu meslek hakkında detaylı bilgisi olmadığını düşünüyoruz. Meslek hakkında detaylı bilgilere Wikipedia adresinden ulaşabilirsiniz.

Sonuç yazımızda bahsettiğimiz tüm bu şeylere dikkat ederek geleceğinizi daha iyi planlayabilir ve size uygun, rahat bir iş bulabileceğiniz meslek seçimi gerçekleştirebilirsiniz.  Bu yazımızda meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hakkında bilgiler verdik.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here