Meteoroloji Mühendisi Ne Yapar ?

Meteoroloji Mühendisi Kimdir ?

Meteoroloji mühendisi, atmosfer olayları ve meydana gelen bu atmosfer olaylarının yeryüzünde meydana getireceği sonuçlar ile ilgili araştırmalar yapan ve sonuçlar çıkaran kişidir. Halk arasında sıklıklı metalürji mühendisi ile karıştırılır ancak iki mühendislik dalı birbirinden çok uzaktır.

Meteoroloji Mühendisi Nasıl Olunur ?

Türkiye’de meteoroloji mühendisliği eğitimi  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümünde ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde verilmektedir. Dolayısıyla meteoroloji mühendisi olmak isteyenlerin bu bölümlerden mezun olması gereklidir.

Her yıl az sayıda öğrenciyi kabul eden bu bölümlere girebilmek için üniversitelere giriş sınavında sayısal alanda ortalama olarak ilk 50 bin kişi arasında yer almak gereklidir. ağırlıklı olarak fen ve matematik derslerinin okutulduğu bölümün eğitim süresi 4 yıldır.

Meteoroloji Mühendisi Ne İş Yapar ?

Meteoroloji mühendislerinin başlıca görevi, atmosferik koşulların değişimlerini gözlemleyerek hava olaylarını tahmin etmek ve yorumlamaktır. Türkiye’nin her bölgesinde basınç, sıcaklık, nem, yağış ve diğer meteorolojik değerlerin ölçümleri yapılmakta ve hava tahminleri ortaya çıkartılmaktadır. Bu tahminlerin tamamı, bazı bilgisayar yazılımlarının da yardımı ile meteoroloji mühendisleri tarafından yapılır.

Ayrıca yapılan bu tahminlerin günlük hayata göre yorumlanması da meteoroloji mühendislerinin görevlerinden birisidir. Özellikle tarım, denizcilik ve havacılık alanında bu tahminlerden fazlasıyla yararlanılır.

meteoroloji mühendisi ne yapar

Meteoroloji Mühendisi Maaşı Ne Kadardır ?

Meteoroloji mühendisi sayısının azlığı ve devlet içerisinde çalışma imkanlarının olması nedeniyle meteoroloji mühendisi maaşı en az 3000 tl civarındadır. Kişinin tecrübesi ve yetenekleri, verileri yorumlama kapasitesi, çalışılan sektör gibi etkenler meteoroloji mühendisi maaşını çok daha yükseğe çekebilir.

Meteoroloji Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

Meteoroloji mühendisleri yerli-yabancı meteoroloji mühendisliği ve atmosfer bilimleri ile ilgili tüm firma ve araştırma kurumlarında ve bilişim sektöründe çalışabilmektedir. Ayrıca mezun sayısındaki azlık sayesinde devlet kadrolarında da diğer mühendislik dallarına göre daha kolay yer bulabilirler.

Rüzgar ve güneş enerjisi şirketleri, sigorta şirketleri, televizyon kanalları, havayolu şirketleri gibi özel sektör kuruluşlarında da iş bulma imkanları yüksektir.

Türkiye’nin her bölgesinde meteoroloji mühendisi iş ilanı görmek mümkündür. Ayrıca yurtdışında da çalışma imkanları vardır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here