Mobil Uygulama Geliştiricisi Kimdir?

Mobil Uygulama Geliştiricisi, mobil cihazlar için her türlü uygulamayı geliştiren kişilerdir. Mobil telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir cihazlar için oyun, işletim sistemi ve uygulama geliştirme işleri mobil uygulama geliştiricisinin işidir.

Nasıl Mobil Uygulama Geliştiricisi Olunur ?

Mobil Uygulama Geliştiricisi olmak için iyi derecede yazılım bilgisine ihtiyaç vardır. Bunun için genellikle üniversitelerin yazılım üzerine eğitim veren mühendislik bölümlerinden mezun olan kişiler tercih edilir. Bunun yanında kendi çabaları ile yazılım ve mobil uygulama geliştirme konusunda uzmanlaşmış kişiler de mobil uygulama geliştiricisi olabilirler.

Mobil Uygulama Geliştiricisi, C/C++, Objective-C ve/veya C# programlama dilleri ile Cocoa, iPhone SDK, Xcode konularından en az birkaçında uzman olmalıdır. Bu programlama dilleri mobil yazılım alanında en çok kullanılan dillerdir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne İş Yapar?

Mobil uygulama geliştiricisi, şirketler için veya bireysel olarak uygulama geliştirir. Geliştirilen uygulamaların test edilmesi, geliştirme sonrası destek ve eğitimi konularında uygulama dağıtıcılarına veya kullanıcılarına yardım eder.

Mobil Uygulama Geliştiricisi, yazılım ile uğraşmak haricinde çok hızlı büyüyen mobil teknoloji sektörünü de takip etmelidir.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Kadar Maaş Alır?

İyi derecede yazılım bilgisine sahip olan mobil uygulama geliştiricileri, ürettikleri uygulamaların kullanıcılara sağladığı maddi avantajlar da göz önüne alınarak iyi seviyede maaş alırlar. Hazırlanan bir uygulamanın, uzun vadede kullanıcıları büyük masraftan kurtarması ve hızlı erişilme imkanı tanıması nedeniyle mobil uygulama geliştiricisi maaşları yüksektir.

Bunun yanında kendi projelerini geliştirip pazara süren geliştiriciler çok daha fazla gelir elde edebilirler.

Mobil Uygulama Geliştiricisi İş İmkanları

Dünyada gittikçe artan ilgi nedeniyle yakın gelecekte mobil yazılım alanında yüksek oranda büyüme beklenmektedir. Ülkemizde de gelişen ve yaygınlaşan mobil teknoloji sayesinde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel uygulamaları tercih etmektedir.

Bu nedenle bir çok yazılım firması mobil uygulama alanında da hizmet vermek amacıyla mobil uygulama geliştiricisi iş ilanı yayınlamaktadır.

Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok mobil uygulama geliştiricisi iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Özel sektörün mobil teknolojilerine olan yatkınlığı arttıkça mobil uygulama geliştiricilerinin iş bulma imkanları artacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here