Mobilya Tasarımcısı Kimdir ?

Mobilya tasarımcısı, mobilya üretimi öncesinde mobilyaların estetik, ergonomi ve malzeme özelliklerini belirleyip tasarım ve planını hazırlayan kişidir. Geçmiş yıllarda marangoz ustaların müşteriden gelen talepler doğrultusunda hazırladığı planlarla üretilen mobilyalar günümüzde estetik değerler gözetilerek ve insan vücut yapısına uygun şekilde üretilmektedir.

Mobilya Tasarımcısı Nasıl Olunur ?

Mobilya tasarımcısı olmak için üniversitelerin teknik bilimler yüksek okullarında açılan “Mobilya ve Dekorasyon” bölümünü bitirmek gereklidir. Eğitim süresi 2 yıl olan bu bölümde öğrencilere ahşap ve türevi malzemelerin özellikleri, mobilya hırdavat ve donanımları, bunların kullanılacağı amaç ve yerler, mobilya tasarımı, üretim yöntem ve teknolojileri, makinelerin periyodik bakımları, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile verilen programa göre üretim yapma prensipleri öğretilir.

Elbette sadece mobilya ve dekorasyon bölümü mezunları mobilya tasarımcısı olabilir demek doğru değildir. Mobilya sektöründe tecrübeli, tasarım ve malzeme bilgisini edinmiş kişiler de mobilya tasarımcı olarak çalışabilirler. Ancak her durumda profesyonel eğitim almış kişilerin daha önde olduğu kabul edilir.

Mobilya Tasarımcısı Ne Yapar ?

Mobilya tasarımcısı, üretilmesi düşünülen mobilyanın müşteri talepleri veya mobilya firması isteği doğrultusunda tasarımını yapar. Bu tasarımda görsellik ve estetik düşünülmelidir.

Mobilya Tasarımı

Tasarımı yapılan mobilyanın üretiminde kullanılacak en uygun ahşap malzeme belirlenerek ihtiyaç duyulan diğer mobilya malzemeleri seçilir.

Planlama aşamasından sonra üretim planı hazırlanarak bu plana uygun üretim yapılması takip edilir. Örneğin önce mobilya iskeleti üretilip daha sonra oradan çıkan ahşap küçük malzemelerin farklı amaçlarla kullanılması planlandıysa bu plana uyulup uyulmadığı takip edilir.

Mobilya Tasarımcısı Ne Kadar Maaş Alır ?

Mobilya tasarımcısı, kazanç seviyesi üst sıralarda olan bir meslek değildir. Ancak ünlü bir mobilya tasarımcısı özel tasarımlar yaparak yüksek kazançlar elde edebilir. Mobilya markaları, ürettikleri mobilyaların ürettikleri mobilyaların müşteriyi memnun etmesini ve makul bir süre sağlamlığını korumasını beklerler. Bunun için profesyonel bir gözle tasarım yapılmasına ihtiyaç duyarlar.

2020 yılı itibariyle mobilya tasarımcısı maaşı ortalama 3500 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir.

Mobilya Tasarımcısı İş İmkanları Nelerdir?

Mobilya tasarımcıları sahip oldukları yetenek ve bilgiler doğrultusunda mobilya sektöründe, ürün ve hizmet üreten, mobilya atölye ve fabrikalarında, iç mimari bürolarında iş bulabilirler. İş ilanlarını incelediğimizde en iyi mobilya markaları tarafından verilmiş çok sayıda mobilya tasarımcısı ilanı görebiliyoruz. Bu sayfadaki mobilya markaları listesi yardımıyla tüm mobilya markaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca kendi özel tasarımını yaparak mobilya üretip satan mobilya tasarımcıları da çok sayıdadır. Özellikle sosyal medya sayesinde kendilerini geçmiş yıllara göre daha fazla tanıtma ve daha fazla kazanç sağlama imkanı bulabilirler.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here