Müftü Ne Yapar ?

Müftü Kimdir ?

Müftü, toplumu İslam dini hakkında aydınlatan ve din hizmetleri konusunda düzenlemeler veya denetimler yapan Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosuna bağlı kişidir.

Müftü Nasıl Olunur ?

Müftü olmak için üniversitelerin ilahiyat fakültelerinin ilahiyat bölümü mezunu olmak gereklidir. Ayrıca ilahiyat ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde İlahiyat bölümüne dikey geçiş yapabilirler.

İlahiyat bölümünü kazanan öğrenciler öncelikle 1 yıllık hazırlık eğitimi boyunca Arapça ve Kuran-ı Kerim eğitimi alırlar. Daha sonra 4 yıllık lisans eğitimi süresince Kuran yorumu yani Tefsir, Hadis, İslam Hukuku, Din Felsefesi, Anlam ve Yorum Bilimi, Din Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi ve Genel Dinler Tarihi gibi dersler verilmektedir.

Müftü olmak isteyen kişiler, düşüncelerini söz ve yazı ile ifade edebilme gücüne sahip, diğer insanları etkileyebilen, ikna edebilen ve  düzgün konuşma becerisine sahip olmalıdır.

Stajyerliği kalkan, müftülük için yeterli bulunan ve başkanlıkça yapılan müftülük sınavı sonucunda başarılı olan kişiler ilçe müftüsü olurlar.

Müftü Ne İş Yapar ?

Müftülerin genel görevi toplumu dini konular ve islam dini hakkında bilgilendirme ve aydınlatmaktır. Müftüler, bulundukları ilde halkın dini konular ile ilgili sorularını yanıtlar, camilerde okunacak hutbe ve vaaz konularını belirler.

Müftüler, Diyanet İşleri Başkanlığını temsil etmek amacıyla il ve ilçelerde kurulan müftülüklerin sorumlularıdır.

Müftü, dini gün ve bayramlar, fitre miktarı, ibadete açılmak istenen yerler, camilerin açılış ve kapanış saatleri gibi konularda toplumu bilgilendirir.

Hac ve umre ziyaretleriyle ilgili işlemler de müftülük aracılığı ile yürütülür.

Müftü Ne Kadar Maaş Alır ?

Müftü veya müftü yardımcılığı, devlet memuru statüsünde olduğundan müftü maaşı 1/4 devlet memuru maaşı ile aynıdır. Ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı maaş alan müftülerin maaşı, ilçe müftüsü veya il müftüsü olup olmadığına göre farklılık gösterir.

Müftü İş İmkanları Nelerdir ?

İlahiyat fakültesi mezunları ilk önce Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı sınavla stajyer vaiz olarak göreve başlarlar. Stajyerliği kalkan vaizler müftülük sınavına girerek ilçe müftüsü olabilirler. İlçe müftüsü olarak beş yıl çalıştıktan sonra il müftü yardımcılığına terfi edebilirler. Toplam on yıl yüksek kademelerde görev yapan kişi il müftülüğüne terfi edebilir.

Müftülüğün, diyanet işleri başkanlığı haricinde iş imkanı yok denecek kadar azdır.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here