Noter Ne Yapar ?

Noter Kimdir ?

Noter, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendiren kişidir. Noterlik, şartları kanunla düzenlenmiş bir kamu hizmetidir.

Noterlik Kanunu

Noter Nasıl Olunur ?

Noter olmak için öncelikle Üniversitelerin Hukuk Fakültelerinden mezun olmak gereklidir. Ancak hukuk fakültesi mezunu olmak noter olmak için yeterli değildir. Mezun olduktan sonra avukatlık stajını da tamamlayıp Adalet Bakanlığı tarafından verilen noterlik belgesini alarak noter olmaya hak kazanabilirsiniz.

Noterlik belgesi, gerekli şartları taşıyan kişilerin noterlik stajı yaparak almaya hak kazandığı bir belgedir. Noterlik stajına başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 21 yaşını bitirmiş ve 40 yaşını doldurmamış olmak gereklidir. Gerekli diğer evraklar Adalet Bakanlığı web sitesinden öğrenilebilir.

Noterlik belgesini aldıktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilecek olan Münhal Bulunan Noterliklerin İlanlarını takip ederek uygun bir noterlik için başvuru yapabilirsiniz. Münhal kelimesi “boşta bulunan” anlamına gelmektedir.

Noterlikler, yetki çevresi içindeki nüfus, iş yoğunluğu ve noterlik geliri esas alınarak dört sınıfa ayrılır.

Noterlik hakkında her türlü bilgiye Türkiye Noterler Birliğinden ulaşabilirsiniz.

Noter Ne İş Yapar ?

Noterler iki kişi veya kuruluş arasında resmi olarak şahit kabul edilmiş kişidir. Dolayısıyla karşılıklı anlaşma ve şahitlik gerektiren her türlü iş ve evrakta noterlik işlemi yapılabilir.

Her türlü resmi evrak tasdikleri, motorlu araç satışları, ticari evrakların onayları, belge kopyalarının onayları gibi işlemler noterler tarafından yapılır.

Noterlerin yaptığı işleri kısaca şöyle özetleyebiliriz ;

  • Hukuki güvenliği sağlayarak anlaşmazlıkların önüne geçmek
  • Gayrimenkul, işyeri ve araç satışlarını onaylamak
  • Resmi yazılı belgelerin örneklerini vermek
  • Belgelerin bir dilden başka bir dile çeviri işlemini gerçekleştirmek
  • İhtarname, ihbarname ve protesto göndermek
  • Tescil ve tespit gereken işlemleri yapmak
  • Defter onaylama işlemlerini gerçekleştirmek.

Noterler, tüm bu işlemler için yanlarında çalıştırdıkları kişilerin maaş, sigorta, yol, yemek gibi ücretlerini kendilerini öderler.

Noter Maaşı Ne Kadardır ?

Noterlik maaşlı çalışılan bir meslek olmayıp yapılan noterlik işlemi başına pay alınır. Noterde yapılan işlem için ödenen ücretin tamamı noter kazancı değildir. Bu ücretin büyük çoğunluğu vergi, harç gibi devlete ödenen kalemler olup noter % 3 komisyon almaktadır.

Ancak işlem başına alınan %3’lük pay bile noterlere ciddi bir gelir sağlamaya yeter. İl ve ilçelerdeki noterllikler nüfus ve işlem hacmine göre belirlendiği için  noter gelirleri her zaman belli bir seviye üstündedir.

Noter İş İmkanları Nelerdir ?

Noterlik belgesi sahibi olmak, noterlik yapmak için yeterli değildir. Noterlik belgesi alıp başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 5 ile 15 yıl arası bir bekleme süresinden sonra noter olunabilmektedir. Bunun nedeni her il ve ilçedeki noter sayısı belli olup görev süresinin bitmesi, emeklilik ve ölüm halinde noter değişimi yapılmasıdır.

Bu açıdan bakıldığında noterlik, bir hukuk fakültesi mezununun asıl meslek olarak yapmaya hedeflemeyeceği ancak gerçekleştiği takdirde yüksek getirisi olan bir meslektir.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here