Odyolog Kimdir ?

Odyolog, işitme kaybı ve denge sorunu yaşayan hastaların tespit edilmesi, ilgili bölüme yönlendirilmesi ve tedavisinden sorumlu kişidir. Odyoloji bilimi ise işitme ve denge sorunlarını tespit ve tedavi eden bilim dalıdır.

Odyolog Nasıl Olunur ?

Odyolog olabilmek için 4 yıllık eğitim veren bir üniversitede Odyoloji Bölümü mezunu olmak gerekir. Türkiye’de çok yeni bir iş kolu olması nedeniyle odyoloji eğitimi veren üniversitelerin sayısı çok fazla değildir. Ancak her yıl artan talep ile beraber odyoloji eğitimi alabileceğiniz üviversite sayısı artmaktadır.

Odyoloji’ye olan ilgi ve odyoloji bölümü sayısının az olması nedeniyle odyoloji bölümü puanları yüksektir.

Odyoloji Nedir ?

Odyoloji, İngilizce “audiology” kelimesinden türetilmiş bir kelime olup “ses bilimi” veya “işitme bilimi” anlamına gelen fiziksel ve nörolojik sorunları inceleyen bir bilim dalıdır.

Odyolog Ne Yapar ?

Odyologlar, yaptıkları iş nedeniyle doktor sanılmaktadırlar ancak doktor değildirler. Odyoloji mezunları hastalara işitme kaybı veya denge bozukluğu ile ilgili testler uygulayıp tanı koyabilir, kulak burun boğaz doktoru ile beraber hastalığın tedavisi için hastaya rehberlik yapar.

Odyologların, anatomi ve insan psikolojisi konusunda bilgili ve tecrübeli olmaları tercih edilir çünkü duyma ve denge kaybı rahatsızlığı olan bir kişinin psikolojik açıdan da doğru şekilde yaklaşıma ihtiyacı vardır.

Odyolog Ne Kadar Maaş Alır ?

Odyoloji alanının gelişmekte olduğu ülkemizde bir çok üniversite, odyoloji bölümünden henüz hiç mezun vermemiştir. Bu nedenle 4 yıllık üniversite mezunu odyolog sayısı çok azdır. Odyolog sayısının az olması nedeniyle ortalama bir doktor maaşı kadar maaş alabilirler.

Odyolog maaşları, odyolog tecrübesine göre değişir ancak ortalama bir doktor kadar maaş alırlar. Özel sektörde ise odyoloji maaş aralığı 4000 TL – 10 bin TL arasında değişmektedir.

Odyoloji İş İmkanları Nelerdir ?

Odyoloji, son yıllarda popüler meslek haline gelen bir iş alanıdır. Bu da odyolog olmak isteyen kişi sayısını arttırdığı gibi odyoloji kliniklerinin de sayısının artmasına neden olmuştur.

Özellikle 2011’de açılmaya başlayan Odyoloji bölümleri, henüz çok az mezun vermiştir. Bu da özel kliniklerin odyolog ihtiyacını gidermemektedir.

Yaklaşık 3 milyon işitme sorunu olan kişinin bulunduğu Türkiye’de önümüzdeki yıllarda odyolog iş ilanı yayınlayan firma sayısı fazla olacaktır.

Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır. Odyologlar devlet, özel veya üniversite hastanelerinin Odyoloji kliniklerinde çalışabilirler.

Odjoloji bölümü mezunları kulak burun boğaz, odyometri, dil ve konuşma terapistleri, özel eğitim uzmanları,  işitme engelliler öğretmenleri, ve fizyoterapistler ile beraber çalışma imkanlarına sahiptirler.

Odyologlar ayrıca kendilerine ait işitme cihazı satış ve bakımını yapan merkezler açabilirler.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Bulmanın Püf Noktaları

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. tıb doktoru olarak geçer çünkü uzmanlık bölümüdür doktor olabilmek için de sağlık bölümde uzman olmanız gerekir bu nedendir tıb doktoru diye geçmesi

 2. odyologlar tıp doktoru değildir. yönetmelikleri ve meslek tanımlarını okumanızı öneririm.Ayrıca 10 bin tl kadar maaş da almıyoruz insanları yanlış yönlendirmeyin. hacettepe üniversitesi odyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim.

  • Merhaba, odyologların “tıp doktoru olmadığı” zaten yazıda belirtilmiştir. Maaş bilgisi yaklaşık olarak alt ve üst limitlerde verilmiştir, tecrübe ve çalışılan yere göre alınan maaşlar değişiklik göstermektedir. Yeni mezun veya öğrenci olarak 10 bin tl maaş almak elbette mümkün olmayabilir ancak mesleğe yıllarını vermiş kişilerin bu seviyede maaş alabilmesi normaldir. Teşekkürler.

  • merhaba!
   hacettepede okuyan arkadaşa bir iki üç beş tane sorum olacak:)
   -odyoloji bölümünün 4 yıl sonraki durumu ne olur yani tercih edilmeli mi?
   -devlette iş bulabilmek için kpss yada başka bi sınava girmeye gerek var mı yani bölüm bitince herhangi bi sınav var mı?
   -daha yeni mezun olan bir odyolog ne kadar maaş alır?
   -donanımları ve ders yoğunluğu staj vs. nasıl oluyo?

 3. peki odyoloji bölümünün 4 sene sonraki durumu ne olur?bu kadar ihtiyaç olur mu odyologa?,bölüm bitirdikten sonra devlette iş bulabilmek için herhangi bir sınava girmek gerekli mi?,ilk mezun olan kişi net olarak ne kadar ücretle başlar?

 4. merhaba!
  hacettepede okuyan arkadaşa bir iki üç beş tane sorum olacak:)
  -odyoloji bölümünün 4 yıl sonraki durumu ne olur yani tercih edilmeli mi?
  -devlette iş bulabilmek için kpss yada başka bi sınava girmeye gerek var mı yani bölüm bitince herhangi bi sınav var mı?
  -daha yeni mezun olan bir odyolog ne kadar maaş alır?
  -donanımları ve ders yoğunluğu staj vs. nasıl oluyo?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here