Ofis Asistanı Kimdir ?

Ofis asistanı, bir iş yerinin, şirketin veya kurumun günlük idari işlerinin organizasyonunu sağlayan kişilerdir. Yönetici asistanı, sekreter veya büro asistanı olarak da bilinen bu meslekte kadın çalışanlara ofis girl, erkek çalışanlara ise ofis boy denilmektedir.

Ofis Asistanı Nasıl Olunur ?

Ofis asistanı olmak için ülkemizde bulunan büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü mezunu olmak gereklidir. Üniversitelerin 2 yıllık ön lisans bölümleri arasında yer alan bu bölüm yüksek bir puana sahip olmaması nedeniyle kolay kazanılan ve mezun olunan bir bölümdür. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesinde de bu bölüm okunarak ofis asistanı olunabilir.

Ayrıca ticaret meslek lisesi mezunu olanlar da ofis asistanı olarak çalışabilirler.

Ofis asistanı olmak için lise veya üniversite mezunu olmaya ek olarak iyi derecede bilgisayar kullanma becerisi, ofis yazılımları bilgisi, ofis ekipmanlarını kullanabilmek gibi özellikler gereklidir.

Yabancı veya yurtdışı bağlantılı firmalarda ise yabancı dil bilinmesi çok önemlidir.

Bunlara ek olarak hızlı not alma, diksiyon, insan ilişkileri ve iletişim kurmada başarılı olan kişiler ofis asistanı olarak başarılı olabilirler.

Ofis Asistanı Ne Yapar ?

Ofis asistanı, temelde bir ofis veya büro yönetimi için gereken her türlü işi yapar. Bunların başında gelen ve giden evrakların ve kargoların organizasyonu, telefondan gelen çağrıları yanıtlanıp yönlendirilmesi, varsa genel e-posta adresine gelen iletilerin yanıtlanması ve yönlendirilmesi gibi işler ofis asistanı tarafından yapılır.

Ofis içinde yapılan sosyal aktivitelerin organizasyonu, ofis malzemelerinin tedarik edilmesi, hediye ve promosyon organizasyonu gibi işleri de ofis asistanı yapar.

Bir çok firma ofis asistanı olarak görevlendirdiği kişiden ofis dışında resmi kurumlarda yapılması gereken işlerin takibini de beklemektedir. Yani ofis asistanı, resepsiyonist veya sekreter gibi sürekli ofis içinde çalışmaz.

Farklı departmanlardan oluşan şirketlerde, departmanlar arası evrak aktarım işlerini ve seyahat organizasyonlarını ofis asistanları yapar.

Ofis Asistanı Ne Kadar Maaş Alır ?

Ofis asistanlığı, iş dünyasında başlangıç olarak kabul edilen mesleklerden birisidir. Bu nedenle yüksek maaş alma ihtimali yoktur. Kurumsal olmayan ve çok fazla profesyonellik, tecrübe gerektirmeyen ofislerde asgari ücret seviyesinde veya biraz daha fazla ofis asistanı maaşı almak mümkündür. Kurumsal veya yurtdışı kökenli, daha profesyonel ofislerde ise maaşlar 3500 Türk Lirası’na kadar çıkmaktadır. Tecrübe ve deneyim sahibi oldukça ve çalışılan yere göre de maaşlar değişim göstermektedir.

Ofis Asistanı İş İmkanları Nelerdir ?

Günümüzde var olan şirket veya kurumların birçoğunda bir veya birden fazla sayıda ofis asistanı elemanına ihtiyaç duyulmaktadır. İş arama sitelerinde iş ilanlarının birçoğunun bu meslek üzerinde olduğu görülmektedir. Bu da bizlere ofis asistanı mesleğinin aslıda pek çok sektöre hitap ettiğin ve birçok iş imkanının mevcut olduğunu göstermektedir.

Bir çok firma, özel yetkinlik gerektirmeyen uzman yardımcılığı pozisyonlarını şirket içinde ofis asistanı veya stajyer gibi görevler yapan çalışanlarını değerlendirerek doldurur. Bu açıdan bakıldığında ofis asistanlığı, şirket içindeki muhasebe, depo gibi diğer bölümlere geçiş gibi düşünülebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here