Paramedik Nedir?

Paramedik, kaza, yangın gibi olaylar veya kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle acil yardıma ihtiyaç duyan kişilerin ilk tedavilerini yapıp, güvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getirilmesine yardımcı olan kişilere verilen unvandır. Paramedikler, AABT veya Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri olarak da adlandırılırlar.

Paramedik Nasıl Olunur ?

Paremedik eğitimi üniversitelere bağlı yüksek okullar bünyesindeki “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” bölümünde verilmektedir. Bazı üniversitelerde bu bölüm paramedik programı olarak da geçmektedir.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümüne aşağıdaki meslek lisesi bölümlerinden mezun olanlara sınavsız geçiş hakkı tanınmaktadır. Bu bölümler ;

Acil Tıp Teknisyenliği

 İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği ve Yaşlı Hizmetleri

 Hasta ve Yaşlı Hizmetleri

Bu bölümlerden mezun olanlar Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ön lisans programına sınavsız geçiş için başvuru yapma hakkına sahip olup gerekli şartları sağladıkları takdirde bölüme yerleştirilebilirler.

paramedik-ogrencileri

Sınavsız geçiş hakkı tanınmayan bölümlerden mezun olanlar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjan sayısı doğrultusunda Sayısal (SAY-1) ÖSS puanlarına göre bölüme yerleşebilirler.

Paramedik bölümü 2 yıl süren bir eğitimdir ve ağırlıklı olarak biyoloji ve psikoloji üzerine eğitim verilir. Eğitim süresi boyunca teorik ve pratik eğitim olup pratik eğitim yani staj eğitimi hastaneler veya sağlık kurumlarında yapılabilir.

Paramedik Ne İş Yapar ?

Paramedik yani Ambulans ve acil bakım teknikeri, ambulanslarda veya hastanelerin acil servislerinde görevli sağlık çalışanıdır. Acil olaylarda hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler ve hastaya ilk yardım tekniklerini uygular. Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını alarak gerekli uygulamayı yapar.

paramedik

Ambulanstaki hastaya yol boyunca acil bakım ve müdahale hizmeti verir, hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder ve oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir.

Paramedik kişiler vardiyalı olarak 24 saat çalışıp 3 veya 4 gün izinli olurlar. Aylık çalışma saatleri 200 saate yaklaşabilir.

Paramedik Ne Kadar Maaş Alır ?

Genellikle 112 Acil Servis ambulanslarında görev yapan Paramedikler sözleşmeli personel olup belirlenen ücret tarifesine göre maaş alırlar. 2020 yılı itibariyle bu maaş 3 bin 700 TL’den daha az değildir. Özel sağlık kuruluşlarının acil servislerinde veya ambulanslarında ise daha yüksek maaşlı iş bulma şansları da mevcuttur.

Paramedik İş İmkanları Nelerdir ?

Paramedikler , üniversite ve devlet hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmayacağı düşünülmektedir. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında bu mesleğin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Her türlü krediyi% 3’lük indirimli faiz oranlarıyla sunuyoruz. Memnuniyetiniz ve Finansal Başarınız Hedefimiz olduğu için kredi programımız çok doğrudan ve esnektir. İlgiliyse, daha fazla bilgi için şimdi e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin: (affinbank11@yahoo.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here