Patoloji Laboratuvarı Teknikeri Kimdir?

Hastalıklı doku ve organları inceleyen bilim dalına patoloji adı verilir. Hastalık şüphesi bulunan hücre, doku ve organlar patoloji laboratuvarlarında incelenerek hastalık olup olmadığı belirlenir.

Patoloji laboratuvarı teknikeri, doku, hücre ve vücut sıvılarının mikroskobik olarak inceleme süreçlerini uygulayan sağlık teknikeridir.

Patoloji Laboratuvarı Teknikeri Nasıl Olunur?

Patoloji laboratuvar teknikeri olabilmek için meslek yüksek okullarının Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü ön lisans (2 yıllık) programından mezun olmak gereklidir.

Patoloji laboratuvarı teknikeri olmak isteyenlerin ayrıntılara dikkat eden, özenli, titiz, sorumluluk sahibi, biyoloji ve kimya alanlarına ilgili, kullanılan kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, ekip çalışmasına uygun, kapalı yerlerde çalışabilen kişiler olması tercih edilir.

Patoloji Laboratuvarı Teknikeri Ne İş Yapar?

Patoloji laboratuvarı teknikerinin başlıca görevleri arasında patoloji laboratuvarı bakım ve temizliği, cihazların bakım ve kalibrasyonları, inceleme yapılacak doku ve sıvıları test öncesi hazırlama, test sonuçlarını raporlama gibi görevler vardır.

Patoloji laboratuvarı teknikeri, dokularda bulunan normal ve anormal hücreleri belirleyerek raporlar.

Patoloji laboratuvarı teknikerliği yapılan iş olarak Laborant veya Laboratuvar Teknisyeni ile benzerlik göstermektedir.

Patoloji Laboratuvarı Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Patoloji laboratuvarı teknikerliği orta seviyede yetkinlik isteyen bir meslektir. Bu nedenle sağlık alanındaki diğer mesleklere göre daha düşük maaş aralığında çalışırlar.

Patoloji laboratuvarı teknikeri maaşı 2019 yılı için tahmini olarak 3000 lira civarındadır. Ancak çalışına kurum veya özel sağlık kuruluşuna göre maaş miktarı değişiklik gösterecektir.

Ayrıca tecrübe sahibi ve işinde başarısını kanıtlamış patoloji laboratuvarı teknikerleri daha yüksek maaş alabilirler.

Patoloji Laboratuvarı Teknikeri İş İmkanları

Son yıllarda hastalıkların teşhisinde patolojik yöntemlerde yararlanma oranı artmaktadır. Bununla beraber özel patoloji laboratuvarı sayısı da her geçen gün artmaktadır. Patoloji laboratuvarı teknikeri olarak açılan bu özel laboratuvarlarda, üniversite ve devlet hastanelerinde, özel hastanelerin laboratuvar bölümlerinde ve adli tıp laboratuvarlarında iş imkanı mevcuttur.

Mesleğin geleceği açısından bakıldığında yakın gelecekte iş imkanlarının daha da artacağı düşünülmekle beraber yapay zeka uygulamalarının tıp alanında yaygınlaşması ile beraber patolojik testlerin insansız olarak yapılması da çok uzak değildir.

Bu nedenle yakın ve orta vadede parlak bir meslek olsa da gelecekte iş imkanları azalabilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here