İnternetten para kazanma yollarının en kârlıları genellikle stok yapmadan başkasının ürettiği veya sattığı ürünü alıp daha fazla kâr koyarak satmaya dayanır. Yani bir ürün bulup onu farklı bir ortamda daha pahalıya satmaktır.

Pazaryeri arası ticaret yöntemi dropshipping olarak bilinen yönteme benzese de bazı farklılıkları vardır. Örneğin dropshipping yönteminde ürünü görmeden satış yapılır, ana satıcı doğrudan satıcıya gönderir. Ancak pazar yeri platformları arası ticarette siz ürünü önce satın alıp daha sonra satarsınız.

Size düşen sadece bazı ürünleri belirleyip her platformdaki anlık indirimleri takip ederek satın almak ve sonra komisyon oranı ve listeleme ücreti en düşük platformda satışa çıkarmak.

Pazaryeri Nedir ?

Pazaryeri, bir çok farklı satıcının sanal mağaza açıp ürünlerini sattığı internet siteleridir. Türkiye’de en bilinen pazar yeri siteleri n11, gittigidiyor, hepsiburada, trendyol, amazon türkiye gibi sitelerdir.

Satacak bir ürününüz varsa bu sitelerde mağaza açıp belirli komisyon oranları ile satış yapabilirsiniz. Aynı zamanda ürünleri de çoğunlukla bu sitelerden satın alacağız.

Hangi Ürünleri Satabilirim?

Pazaryerleri arası ticaret için en uygun ürünler genellikle hızlı tüketim ürünleridir. Bu gibi ürünler sık alınır ve kısa sürede biter. Ayrıca satacağınız ürünlerin iade oranı çok düşük, herkes tarafından bilinen markalı ürünler olması gerekir.

Aynı zamanda pazarlerleri tarafından düşük komisyon alınan kategorilerdeki ürünleri de tercih etmeniz, kolay kâr etmenizi sağlar.

Bu kategorilere bebek ürünleri ve kişisel bakım ürünleri örnek gösterilebilir. Bu ürünler sık sık indirime girer ancak indirim olmasa bile birçok kişi tarafından satın alınır.

Canlı bir örnek verecek olursak;

Bu yazıyı hazırladığımız tarihte Amazon Türkiye sitesinde Prima Premium Care 4 Beden 94’lü Bebek Bezi kargo dahil 89 TL fiyatla satılmaktadır.

Aynı ürün gittigidiyor ve n11’de aynı gün ve saatte kargo bedava olarak en düşük 117 liraya satılmakta.

Gördüğünüz gibi bu platformlar arasında aynı üründe 29 TL fark var. İşte bu ve benzeri ürünler bizim satabileceğimiz ürünlerdir.

Ne Kadar Kâr Ederim

Kâr, çok farklı değişkenlere göre hesaplanır. Yukarıdaki ürünler özelinden gidersek, Amazon TR’de 89 lira fiyatla satın aldığımız ürünü ortalama 120 lira fiyatla satışa koyalım. 120 liralık satışın bebek ürünlerinde %12 komisyonu mevcut. Yani 14 lira gibi bir pazaryeri komisyonu ödememiz gerekir.

Az sayıda ürüne odaklanırsanız listeleme ücreti ödemenize gerek kalmaz.

Geriye sadece kargolama ücreti geliyor. Bebek bezi hacim olarak fazla yer kaplasa bile yaklaşık 5 desi gelmektedir. Bu da pazaryeri indirimleri sayesinde en fazla 5-6 liralık kargo ödemenizi gerektirir.

14 lira komisyon ödemiştik, 6 lira da kargo ücreti ödedik. Toplam masrafımız 20 lira. Ürünü 120 liraya sattığımızda net olarak 10 lira kâr edebiliyoruz.

Bu satışı günde 10 adet yaptığınızda günlük net 100 lira kâr anlamına gelir.

Daha küçük hacimli prezervatif, tıraş aletleri gibi ürünlerde daha çok kâr edebilirsiniz.

Neden Benden Alsınlar

Bu soru ilk başta çok haklı bir soru gibi geliyor. Evet Amazon TR’de 90 lira olan ürünü neden Gittigidiyor mağazamdan 120 liraya alsınlar ?

Öncelikle Amazon TR’de bu ürün bugün 89 lira, muhtemelen yarın 120 lira civarında olacak. Yani siz bugün alıp yarın satacaksınız.

Ayrıca her müşterinin alışkın olduğu, kuponu olduğu, artıway ile indirim aldığı, kolay kullanabildiği, uygulamasını sevdiği veya sepetinde başka ürün olan pazaryeri sitesi farklı. Yani birçok kişi ne kadar pahalı olursa olsun alıştığı platformdan vazgeçmiyor.

Siz de bu bağlılıktan faydalanarak başka yerde çok daha ucuz olan ürünü daha pahalıya satabileceksiniz.

Sermaye Gerekiyor Mu ?

Bu şekilde ticaret yapabilmek için elbette sermaye gerekiyor. Örneğin Amazon TR’den 10 adet bebek bezi almak için 890 TL sermayeniz olmalı. Bu alışverişi kredi kartı ile yaptığınız için 30 gün kadar sonra ödeme şansınız var.

Satış yaptığınız pazaryeri sitesi size parayı ortalama 40-60 gün sonra veriyor. Yani bu süre içinde bir çok kez ürün alıp satmanız ve parasını beklemeniz gerekecek.

Az sayıda ürüne odaklanıp hızlı satış stratejisi uygulanırsa 10 bin lira sermaye yeterli olacaktır.

Yasal Konular Neler?

Bazı pazaryeri siteleri satış yapmak için vergi levhası istemiyor. Bu platformlarda satış yaparken işyerinizin olmasına gerek yok.

Ancak satacağınız ürün garanti vb. durumundan dolayı fatura gerektiriyorsa şahıs şirketi kurarak faturalı satış yapmanız gerekecektir.

Bu durumda KDV oranı da satış fiyatınıza eklenmelidir. Bu detayı asla gözden kaçırmayın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here