Periyodik Kontrol Uzmanı Kimdir ?

Periyodik kontrol uzmanı, işyerinde kullanılan iş ekipmanlarının periyodik olarak kontrol etmeye yetkili olan kişidir. Periyodik kontrol uzmanı, forklift, hidrofor, elektrik tesisatı gibi iş ekipmanlarını düzenli olarak kontrol ederek doğru çalışıp çalışmadıklarını belgeler.

Periyodik Kontrol Uzmanı Nasıl Olunur?

Periyodik kontrol uzmanı olmak için öncelikle ilgili branşlarda mühendis, teknik öğretmen, tekniker veya yüksek tekniker olmak gerekir. Bu branşlar makine, elektrik gibi branşlar olabilmektedir.

Bu branşlarından birinden mezun olan kişiler periyodik kontrol uzmanı eğitimi sonrasında başarılı olmaları durumunda periyodik kontrol uzmanı belgesi almaya hak kazanırlar.

Periyodik kontrol uzmanı eğitimi ;

  • İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı
  • Bakanlık ile protokol yapmak suretiyle; makine, inşaat ve elektrik (elektrik–elektronik) mühendisliği bölümlerini bünyesinde bulunduran üniversiteler.
  • Örgün olarak eğitim vermede yetkin, personel belgelendirme konusunda en az beş yıl akredite olan kamu kurum ve kuruluşları
  • Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından verilir.

İş ekipmanları periyodik muayene uzmanı olmak için öncelikle EKİPNET sistemine kayıt olmak gereklidir. EKİPNET, İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini yapmaya yetkili kişilerin kayıt ve takibi programı olup tüm işlemler bu sistemden yapılmaktadır.

Periyodik Kontrol Uzmanı Ne İş Yapar?

forklift muayenesi

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında kullanılan tüm makine ve aletlerin düzenli olarak kontrol edilmesi gereklidir. Yapılan bu kontroller periyodik muayene olarak adlandırılır.

Periyodik muayene yapan periyodik kontrol uzmanı, öncelikle ekipmanın genel durumunu inceler ve kontrol sırasında kendi güvenliğini tehlikeye atacak durumları önceden tespit ederek önlem alır.

Periyodik kontrol uzmanı, tecrübeli olduğu branş ile ilgili ekipmanları uygun kontrol yöntemleri kullanarak muayene eder. Yapılan muayene işlemini bakım ile karıştırmamak gereklidir.

Örneğin otomobilin yağını, suyunu değiştirmek bir bakımdır. Ancak otomobilin frenleri olması gerektiği gibi tutuyor mu, araç yolda şeridinden çıkmadan gidiyor mu gibi konuları test etmek muayene olarak adlandırılır.

Periyodik Kontrol Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, yetkilendirilmiş muayene kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Periyodik kontrol uzmanı, ekipman kontrollerini kendi personeline yaptırmak isteyen işyerlerinde iş bulma şansına sahiptir.

Büyük atölye ve fabrikalar, çok şubeli firmalar, sürekli üretim yapan fabrikalar periyodik kontrol uzmanı çalıştırmaktadır.

Periyodik Kontrol Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Periyodik kontrol uzmanı, öncesinde bir alanda uzmanlık gerektiren bir meslektir. Yani periyodik kontrol uzmanı olmadan önce mühendis, tekniker veya teknik öğretmen olmak gereklidir. Bu durum periyodik kontrol uzmanı maaşı üzerinde etkilidir. Ortalama periyodik kontrol uzmanı maaşı 2019 yılı itibariyle 3000 lira civarındadır.

Çalışına firma ve sektöre göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Periyodik kontrol uzmanı olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here