Pnömatik Sistem Nedir

Hava basıncının kullanılması veya vakum etkisi ile çalışan makinelere pnömatik sistemler denir. Basınçlı havanın kullanıldığı pnömatik sistemler ihtiyaç duyulan havanın basıncını kompresörler aracılığı ile sağlar.

Pnömatik sistemler mekanik işlemlerini sıkıştırılmış havayı genişleterek yaparlar. Hava tanklarına depo eder, doğrusal, açısal ve dairesel hareket eder. Pnömatik sistemlerde basınç ayar valfi sıvı veya gaz akışını belli bir basınca geldiğinde durdurmak için kullanılır. Basınç göstergeleri, gaz tankları, regülatör, şartlandırıcılar ve sayaçlar pnömatiği oluşturan ana elemanlardır. Basınç sensörü gazların ve sıvıların basıncını ölçmek için kullanılır.

Geri dönüş hattı yoktur. Aşırı yükleme güvenliği kolaydır. Pnömatik sistemler kullanıldığı alana göre daha fazla olmasına karşın çalışma hızının yüksek olmasından dolayı tercih edilir. Hidrolik sistemlere göre daha kolay ve ucuz olması çok yüksek devir sayılarına ulaşabilmesi de pnömatik sistemlerin kullanımını artırır. Emniyetli oluşu da diğer bir artı özelliğidir.

Pnömatik Sistemlerin Faydaları

Patlama emniyeti sayesinde risk oluşturmaz. Sızıntılara karşı da korumalıdır, çevre dostu olarak bilinir. Havanın sıcaklığına karşı duyarlılığı çok azdır. Kablo üfleme kanallarına kablo yerleştirmek için kullanılan pnömatikler, egzersiz aletlerinin üzerine kurularak hava basıncıyla ayarlanabilen direnç oluştururlar.

Pnömatik Sistemlerin Kullanım Alanları

Karayollarında otobüs ve kamyonlarda fren balatalarına uygulanır. Bisiklet ve araba lastiklerinin şişirilmesinde, metal işleme, cam ve seramik endüstrisinde, taşçılık endüstrisinde, ayakkabı sanayisinde, kağıt işlerinde, taşımacılık işlemlerinde, robotların hareket işlevlerini yerine getirmesinde pnömatik sistemler kullanılır. Bu sistemler hava tabancasında mermiyi harekete geçirecek enerji kaynağı olarak kullanılır.

Madencilikte, montaj hatlarında, enerji dönüşüm santrallerinde, dolum işlemlerinde, gıda, kimya, tekstil endüstrisinde, gemicilik ve denizcilik sektöründe, temizlik işlemlerinde yine pnömatik sistemlerin tercih edildiği görülür. Orgların tuşlarına basıldığında seçilen borulardan basınçlı havayı iterek müzik üretmesi müzik dünyasına katkısı olduğu yadsınamaz.

www.gozlempnomatik.com/

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here