Profesyonel Tur Operatörü Ne Yapar ?

Profesyonel Tur Operatörü Kimdir ?

Profesyonel tur operatörü, düzenlenen turizm ve gezi turlarının planlanmasından uygulanmasına kadar her türlü süreci tasarlayan ve yöneten kişidir. Tur rehberi olarak da bilinirler.

Nasıl Profesyonel Tur Operatörü Olunur ?

Tur operatörü olabilmek için meslek liselerinin veya üniversitelerin turizm rehberliği bölümü, turizm ve otelcilik bölümü gibi bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Ayrıca turizm sektörünün ağırlıklı olarak yabancı turistlerden oluştuğu düşünüldüğünde çok iyi derecede ingilizce bilgisi de gereklidir.

Kişilik olarak sıcak kanlı, iletişim yönü kuvvetli, gezmeyi seven ve dayanıklı kişiler tur operatörlüğüne daha yatkın olurlar.

Profesyonel Tur Operatörü Ne İş Yapar?

Bir tur operatörü, tur organizasyonunda kalınacak otellerin belirlenmesi, kullanılacak ulaşım yolunun tespit edilmesi, günlük gezi planlarının çıkarılması, verilecek ilanlar ve reklamların tasarlanması, tur maliyetlerinin çıkarılması, tur satış organizasyonlarının yürütülmesi, vize prosedürleri, seyahat için gerekli tüm sigorta takibinin yapılması ve seyahat planının başından sonuna dek tüm detaylarının planlanması aşamalarında aktif rol oynar. Kısacası düzenlenecek olan turun, her türlü detayından sorumludur.

Profesyonel Tur Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

Profesyonel tur operatörleri, düzenlediği tur sayısı ile orantılı olarak maaş alırlar. Sadece yaz aylarında çalışan bir tur operatörü maaşı 2000 TL den daha düşük değildir. Tur sayısı ve tura katılan turist sayısına göre alınan ücret artabilir.

Profesyonel Tur Operatörü İş İmkanları

Tur operatörleri, turizm şirketlerinde, turist gezilerinde, otellerde, tatil köylerinde rahatlıkla iş bulabilirler. Son yıllarda ülkemizde düşen yabancı turist sayısı ile turizm sektörü tehlike altında olsa da yerli turistler de sektörü ayakta tutmaya yetecektir.

Bunun yanında Türkiye’den yurt dışına turist götüren turizm firmalarının da tur operatörlerine ihtiyacı vardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here