Psikolog Kimdir?

Psikolog, insanların normal dışı kabul edilen zihinsel ve ruhsal faaliyetlerine çeşitli terapiler yoluyla tedavi uygulayan kişidir. Psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını inceler. Dolayısıyla psikologlar da insan davranışları ile ilgilidir.

Psikolog hakkında halk arasında genellikle bazen ciddi bazen de espri olarak deli doktoru olarak tanımlanır. Kelime olarak çok doğru bir tabir olmasa da yine halk arasında deli olarak tanımlanan davranış bozukluğu veya zihinsel güçlükleri olan kişiler psikolog tarafından tedavi edilmektedir.

Bir başka yanlış düşünce de psikolog ve psikiyatrist arasındaki farkı bilmeden psikologların ilaç yazdığını düşünmektir. Psikolog ve psikiyatrist farklı mesleklerdir.

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog olmak için üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmak gereklidir. Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinin çoğunda psikoloji bölümü mevcuttur. Psikoloji bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıllık eğitim süresi içinde öğrencilere genel psikoloji, klinik psikolojisi, örgütsel psikoloji, sosyal psikoloji gibi temel psikoloji konuları ile birlikte ölçme ve değerlendirme yöntemleri, felsefe, sosyoloji gibi konularda da dersler verilir.

4 yıllık psikoloji eğitimini tamamlayan öğrenciler psikolog unvanı alırlar. Farklı konularda uzmanlaşıp uzman psikolog veya psikiyatrist olabilmek için yüksek lisans yapılması gereklidir.

Psikolog olmak isteyen kişilerin iyi bir dinleyici olmaları çok önemlidir. Ayrıca sabırlı, detaylara önem veren dikkatli kişiler psikolog olarak başarılı olabilirler.

Psikolog Ne İş Yapar?

Psikolog genel olarak davranış, zihinsel veya düşünsel fonksiyonlarında hastalık olarak değerlendirilecek bozukluklar olan kişileri ilaçsız olarak tedavi eder. Bu tedavi büyük oranda terapi şeklinde gerçekleşir.

Psikologlar öncelikle hastalarını dinlemek, testler gibi çeşitli yöntemlerle analiz ederek terapi planı oluştururlar. Bu terapiler aile ilişkileri, çift terapileri, öfke kontrolü, stres yönetimi şeklinde olabilir.

Psikolog, çoğunlukla sanıldığı gibi ilaç tedavisi yapmaz. Yani psikolog ilaç yazan kişi değildir. Hastalık, ilaç gerektiren bu seviyede ise hastayı psikoterapiste sevk ederler.

Psikolog İş İmkânları Nelerdir?

Psikolog olarak üniversiteden mezun olan kişiler devlet ve özel sağlık kurumlarında çalışma şansı bulabilirler. Bunun yanında özel eğitim kurumları, rehabilitasyon merkezleri, araştırma merkezleri, sosyal hizmet merkezleri, özel danışmanlık ve psikiyatri kliniklerinde psikolog iş imkanı vardır. Psikolog mesleği sağlık alanında iş imkanı olan meslekler arasında ilk sıralarda yer alır.

Maaşlı çalışmayı tercih etmeyen psikologlar özel psikoloji kliniği açarak seans ücreti alarak çalışabilirler. Ayrıca evlilik terapisti, çocuk psikoloğu, konuşma terapisti veya yaşam koçu olarak çalışan psikologlar da vardır. Tüm psikolog iş imkanlarını düşündüğümüzde en fazla iş imkanı olan mesleklerden birisi psikologluktur.

Psikolog Ne Kadar Maaş Alır?

Psikologlar çalıştıkları kurumun statüsü ve durumuna göre farklı seviyede maaş alabilirler. Psikologlar doktor olmadıklarından dolayı psikolog maaşı yüksek değildir. Ancak özel klinikler veya seans ücreti ile bireysel çalışan psikologlar yüksek gelir elde edebilirler. Özel psikoloji kliniklerinde seans ücretleri 1000 TL civarına kadar yükselmektedir.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here