Reprezant Ne Yapar ?

Reprezant Kimdir ?

Reprezant, bir ilaç firması adına firmaya ait ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir. Reprezant öncelikle tanıtımını yapıp, pazarlayacağı ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir. Reprezant kelimesi yabancı bir kelime olup temsilci anlamına gelir. Bu kelime yerine ilaç mümessili, ilaç tanıtım elemanı veya tıbbi mümessil de kullanılabilir.

Reprezant Nasıl Olunur ?

Reprezantlık eğitimi Üsküdar Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu’nun Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Bölümünde verilmektedir.

Meslek liselerinin Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik,  Sağlık Memurluğu, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Acil Tıp Sekreterliği ve İlkyardım Acil Bakım Teknisyenliği gibi bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Tıbbi mümessillik pazarlama programı ilaç ve medikal sektörüne satış elemanı yetiştiren bir programdır. Bu programda yetişen öğrenci hem genel sağlık alanında hem de pazarlama alanında yetişecek dersler alır.

Reprezant Ne İş Yapar ?

Reprezant, eczaneleri, hastaneleri, sağlık ocaklarını, kamu veya özel kurum ve kuruluşların doktorlarını ziyaret eder. Tanıtacağı ilaçla ilgili hazırladığı katalog veya örnek mamulleri göstererek ilacı tanıtır ve ilacın fiyatı ve bu fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında açıklamalar yapar. Son olarak aldığı siparişleri ve yaptığı işlemleri bir rapor yazarak firmasına iletir.

ilaç

Reprezant Ne Kadar Maaş Alır ?

Reprezantlık, diğer sektörlerdeki satış temsilciliği işlerine göre daha yüksek kazancı olan bir meslektir. Özellikle ilaç sektöründeki prim ve kâr oranları sayesinde ilaç tanıtımı ve satışı yapan reprezantlar yüksek maaş ve prim alabilirler.

2016 yılında reprezant maaşı 2000 TL ile 7000 TL arasında değişmekte olup, bu maaşlar üzerine ek olarak prim de alınabilmektedir.

Reprezant İş İmkanları Nelerdir ?

İlaç endüstrisi , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

Kariyer siteleri incelendiğinde en fazla reprezant iş ilanının izmir, istanbul ve ankara illerinde yayınlandığı görülmektedir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here