İçeriğe geç

Resepsiyonist Ne Yapar ?

Resepsiyonist Ne Yapar ?

Resepsiyonist Kimdir ?

Resepsiyonist, otel, pansiyon, konuk evi gibi konaklama yapılan işletmelerde ziyaretçilerin veya konukların işletmeye kabul ve kayıt işlemlerini yapan, konukları karşılayan kişidir. Resepsiyon Görevlisi veya Ön Büro Elemanı olarak da bilinir.

Resepsiyonist Nasıl Olunur ?

Resepsiyonist olmak için 4 yıllık lisans bölümü mezunu olma şartı yoktur.

Bir çok şehirde bulunan Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinin resepsiyon bölümlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, Turizm Bakanlığı’na bağlı turizm eğitim merkezlerinde ve Türkiye İş Kurumu’nun açmış olduğu işgücü yetiştirme kurslarında bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

Bu eğitimlerden birine katılıp başarılı olanlar, kısa bir staj döneminden sonra yardımcı görevlerde çalışmaya başlayabilir ve bir süre sonra resepsiyon görevlisi olarak çalışırlar.

Eğitimin süresi; Otelcilik ve turizm meslek liselerinde 1 yılı yabancı dil hazırlık olmak üzere 4 yıl, Mesleki eğitim merkezlerinde 2 yıl, Turizm Bakanlığı’na bağlı turizm eğitim merkezlerinde (TUREM) 7 ay ve Türkiye İş Kurumu işgücü yetiştirme kurslarında en fazla 6 ay sürer.

Resepsiyonist olmak için görev yapılan işletmenin konumu ve durumuna göre bir veya bir kaç yabancı dili iyi derecede bilmek gereklidir.

Resepsiyonist Ne İş Yapar ?

Resepsiyonistlerin görevleri genel olarak işletmede konaklayan veya konaklamak isteyen müşterilerin tüm işlemlerinde yardımcı olmaktır.

Otele başvuruda bulunan müşterileri karşılar, tanıtıcı bilgiler verirler. Müşterilere kalacakları oda konusunda açıklamalarda bulunur, odaların anahtarlarını verir ve gerekirse kalacakları yeri gösterirler.

Otelde kalmak isteyen müşteriler için gerekli formları düzenler, hesapları tutar ve faturaları hazırlar.

Resepsiyonist ne yapar

Müşterilerin odalar ve işletme ile ilgili sorunlarıyla ilgilenir, oda değişim, temizlik veya diğer işlemler için gerekli kişileri yönlendirir.

İşletmenin bulunduğu yerdeki tarihi ve turistik yerler, alışveriş ve gezi imkanları hakkında bilgi verir. Uyandırma servisi olarak yardımcı olur.

Otelden ayrılırken müşterilerin bagajını odasından aldırtarak bagaj çıkış kayıtlarını tutar.

Resepsiyonist Maaşı Ne Kadar ?

Ülkemizde daralan turizm sektöründe resepsiyonist maaşı asgari ücret seviyesindedir. Yani ortalama 1300 TL seviyesinde maaş alabilirler. Ancak tecrübesi, yetkinliği, yabancı dil bilgisi gibi etkenler aldığı maaşı daha da yükseltebilir.

Resepsiyonist mesleğinde tecrübeli olan çalışanlar, resepsiyon sorumlusu veya şefi olarak görev yapabilirler. Bu da işletmenin büyüklüğüne göre ciddi bir maaş artışı getirebilir. Bunun yanında niteliği yüksek bir resepsiyon görevlisi asgari ücretin 3 -4 katı maaş da alabilmektedir.

Resepsiyonist İş İmkanları Nelerdir ?

Ülkemizin en büyük gelir kaynaklarından birisi şüphesiz ki turizm sektörüdür. Her şehirde, turistik özelliği olan köy ve kasabalarda bile çeşitli büyüklükte turistik tesis bulunabilir ve her turistik tesiste 24 saat resepsiyon hizmeti mutlaka bulunur. Bu da her tesis için 3 resepsiyonist ihtiyacı demektir. Bu da resepsiyon görevlilerine olan talebin büyüklüğünü ortaya sermektedir.

Ancak 2016 yılında yaşanılan turizm krizi ve sektörün daralması ile birlikte bir çok turistik işletme sezonu açmamış, faaliyetlerini geçici olarak durdurmuş veya sınırlandırmış olabilir. Bu durum geçici bir durum olup ilerleyen yıllarda sektör eski halini alacaktır. Bu da turizm sektöründe çalışanların iş imkanlarını tekrar arttıracaktır.

Resepsiyonist iş ilanı en çok ege ve akdeniz bölgesi için verilmektedir. Ayrıca İstanbul için de çok sayıda resepsiyonist ilanı görülebilir.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir