Saç ekimi uzmanı başın saçlı kısımlarından canlı saç köklerinin alınıp kelleşen bölgelere nakledilmesini sağlayan kişilerdir. Saç ekimi uzmanları genellikle saç ekimi alanında uzmanlaşan Plastik ve Rekonstruktif cerrahlar ve dermatologlar arasından seçilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Saç ekimi; başın saçlı kısımlarından canlı saç köklerinin alınıp; kelleşen bölgelere nakledilmesi olarak tanımlanan, tıbbi bir prosedürdür. Saç ekimi öncesinde hasta muayene edilerek hastanın genel sağlık durumu, saçsız bölgenin genişliği, ekim yaptıracak kişilerin tercihleri, saç köklerinin naklinin yapılacağı alanın genişliği ve alınacak saç köklerinin dökülmeye müsait olup olmadığı değerlendirilir.

Saç ekimi öncesinde uzmanlar daha önce de belirttiğimiz gibi detaylı tetkikler yaparak, hastaların ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışırlar.

Saç dökülmeleri bir çok farklı sebepten dolayı meydana gelebilir.  Bunlardan en dikkat yaygın olanları genetik faktörler, hormonal değişimler, stresli yaşam, mevsim değişimleri ve hastalıklardır.

Saç dökülmesi tedavisi uygulanmadan önde dermatologlar saç dökülmesinin sebebini detaylı olarak incelerler ve uygun tedavi yöntemini uygulayarak hastalarının saç dökülmesi probleminin önüne geçmeye çalışırlar.

Kimi zaman genellikle saç dökülmesinin sebebi genetik faktörler olduğunda saç dökülmeleri kalıcı olur yani yeni saç uzamaz ve kelliğin azaltılması söz konusu olmaz.

Bu gibi bir durumda en kesin çözüm saç ekimi yöntemleri ile elde edilmektedir.

Saç Ekimi Nerede Yaptırılır ?

Saç ekimi tıbbi bir prosedürdür bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ruhsat verilmiş sağlık kuruluşlarında yapılması gerekir. Hem işlemler sırasında komplikasyon yani yan etki çıkmaması hem de operasyondan maksimum verim alınabilmesi için bu operasyonların gerçekleştirileceği merkezlerde uzman dermatologların ve Plastik Cerrahlarının bulunması gerekmektedir.

Seçilen sağlık merkezlerinde kullanılan cihazların teknolojik olarak gelişmiş olması ve operasyonun gerçekleştirileceği yerin ameliyathane koşullarına sahip olması da operasyonun başarıyla tamamlanması için olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır. 

Saç Ekimi Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir ? 

⇒ Saç ekimi operasyonlarından önce uzman doktorların tüm önerilerine uyulmalıdır.

⇒ Saç ekimi yapılacak kişi alkol tüketiyorsa, ameliyattan önceki hafta alkol tüketimini kesmelidir.

⇒ Operasyondan önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa, doktora bu durum bildirilmeli ve gerektiği takdirde bu ilaçların alınması durdurulmalıdır.

⇒ Uygulanacak saç ekim tekniğine göre farklı önlemlerin alınması gerekebilir, muayene sırasında doktor detaylı olarak bilgi verecektir.

⇒ Hangi teknik uygulanırsa uygulansın, saç ekimi operasyonu geçiren kişilerin doktorların direktiflerine harfiyen uymaları gerekmektedir.

⇒ Saçlar operasyondan sonra hemen yıkanmamalıdır; hasta bu yıkama işlemini kendisi yapacaksa 3. günden itibaren saçlarını yıkayabilir ancak kesinlikle saçlarına sert bir şekilde dokunmamalı ve yeni ekilen saç köklerine zarar vermemelidir.

⇒ Saç derisinde saç ekiminden sonra kabuklanmalar oluşabilir, bu kabuklara operasyon sonrasında en az 10 gün boyunca dokunulmaması gerekmektedir.

⇒ Yine, saç ekimi operasyonlardan sonra havuz ve denize girilmemelidir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalıdır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here