Sağlık, her zaman insanların en öncelikli konuları arasında yer almıştır. Bu nedenle sağlıkla ilgili mesleklere karşı Dünya’nın her ülkesinde biraz daha fazla saygı gösterildiğini görebilirsiniz.

Türkiye’de de geçmişten günümüze kadar her dönemde doktorların çok büyük saygınlığı olmuştur. Son yıllarda ise özel sektör firmalarının sağlık hizmetlerinde daha fazla yer alması ile sağlık hizmetleri daha geniş kitlelere yayılmıştır. Bunun sonucu olarak sadece doktorluk değil sağlık alanında bir çok meslek hem aranan hem de saygın meslekler haline gelmiştir.

Bu yazıda günümüzde ve yakın gelecekte Türkiye’de sağlık alanında çalışan meslekler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Eczacı

Eczacılık da doktorluk gibi kutsal sayılan ve saygı duyulan mesleklerin başında gelir. Ancak halk arasında eczacılık mesleği hakkında genelde eczane işletme ile sınırlı bilgi yer etmiştir. Ancak eczacılık özellikle ilaç üretim sektöründe çok geniş kapsamı olan bir meslektir.

Ülkemizde son yıllarda yerli ilaç üretim sektöründeki artışla beraber araştırma ve ürün geliştirme alanında eczacı ihtiyacı doğmuştur.

Tavsiye Yazı: Eczacılık

Evde Bakım Asistanı

Özel sektör firmalarının sağlık sektöründe daha fazla boy göstermesiyle beraber sağlık alanında imkanlar da arttı. bunlardan biri de özel bakım gerektiren hastalara evde bakım hizmetleri oldu. Evde bakım asistanları, evde yatarak tedavi görmek zorunda olan hastaların bakım ve tedavi işlemlerini yürüten bir meslektir.

Ancak evde bakım hizmetleri halen lüks sayılabilecek bir sağlık hizmeti olmakla beraber tercih eden kişilerin sayısı da hiç az değildir. Bu da evde bakım sektörü çalışanları için iş imkanlarını arttırır.

Tavsiye Yazı: Evde Bakım Asistanlığı

Hemşire

Dünya’da 100 bin kişiye düşen ideal hemşire sayısı yaklaşık olarak 700 olarak hesaplanmaktadır. Türkiye’de ise bu sayının çok altında hemşire sayısı bulunmaktadır. Bu da her türlü sağlık kuruluşunun en önemli yapı taşlarından biri olan hemşirelik mesleğine olan ihtiyacın her gün artmasına neden olmaktadır.

Hemşirelik hem günümüzde hem de gelecekte sağlık alanında en popüler mesleklerden birisidir.

Solunum Terapisti

Solunum yani nefes almak, vücudumuzun sağlıklı çalışması için en önemli faktörlerden birisidir. Doğru ve yeterli nefes alamayan biri, solunum nedeniyle çok farklı hastalıklar geçirebilir. Bunun yanında solunum düzeninin bozuk olması nedeniyle yaşam kalitesi düşer, günlük hayat olumsuz şekilde etkilenir.

İşte bu nedenle bir çok kişi solunum terapistleri sayesinde doğru nefes alma konusunda tedavi görür. Ayrıca aileler çocuklarını da küçük yaşlarda solunum terapistlerine götürerek daha sağlıklı bir gelişim süreci yaşamalarını amaçlarlar.

Tavsiye Yazı : Solunum Terapisti Ne Yapar ?

Fizyoterapist

İnsan vücudunun fiziksel hareket kabiliyeti ve kapasitesi çeşitli nedenlerle doğuştan veya sonradan azalabilir veya ortadan kalkabilir. Fizyoterapist insan vücudunun fiziksel kapasitesini çeşitli yöntemlerle arttırarak hayat kalitesinin yükselmesi ve kişinin eski sağlığa kavuşulması için çalışan sağlık personelidir.

Bu nedenle bir çok tedavi sürecinin iyileşme dönemlerinde fizyoterapistler büyük rol oynar. Mevcut çok sayıda fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi de fizyoterapi dalının ne kadar gerekli olduğunu görmemizi sağlıyor.

Fizyoterapi, kesinlikle gelecekte çok daha popüler olan bir meslek olarak sağlık alanında yerini alacaktır.

Tavsiye Yazı : Fizyoterapist Ne Yapar ?

Diyetisyen

Günümüzde değişen beslenme alışkanlıları ile beraber kilo sorunu ve buna bağlı farklı sağlık sorunu yaşayan kişilerin sayısında büyük artış meydana geldi. Bunun sonucu olarak insanlar çeşitli yollarla beslenme düzenlerini değiştirmeye çalışıyorlar. Diyetisyen desteği almak da bu yollardan biri.

Özellikle bireysel çalışma imkanı çok fazla olan diyetisyenlik mesleği sağlık alanında en fazla geleceği olan mesleklerden birisidir.

Ayak Hastalıkları Uzmanı

Ayaklar, gün içinde ayakta durduğumuz süre içinde vücudun tüm yükünü çeken en önemli uzuvların başında gelir. Bu nedenle ayak sağlığı son derece önemlidir. Ayrıca ayak sağlığının bozulması nedeniyle vücudun geri kalanında kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları da görünüz.

Ayak hastalıkları uzmanı ayak sağlığı koruması ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman doktorun teşhisine ve tedavi yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavisini yapan kişidir. Son yıllarda artan ayak sağlığı klinikleri sayesinde ayak hastalıkları uzmanları için iş imkanları artmıştır. Gelecekte de sağlık alanında en popüler meslekler arasında olması beklenmektedir.

Tavsiye Yazı : Ayak Hastalıkları Uzmanı Ne Yapar ?

Psikiyatrist / Psikolog

Yaşama alışkanlıklarının değişmesi ve şehir hayatı nedeniyle psikolojik rahatsızlık yaşayan kişilerin sayısında çok büyük artış meydana geldi. Bu durumun ilerleyen yıllarda daha da artacağı öngörülmekte. Bu nedenle psikolojik destek alarak tedavi olmayı amaçlayan insan sayısı da son derece fazla.

Bu durum psikolog ve psikiyatristlerin ilerleyen yıllarda da sağlık sektörü içinde aranan kişiler olmasına yeterli olacaktır.

Tavsiye Yazı : Psikolog Ne Yapar ?

Saç Ekim Uzmanı

Saç dökülmesi çoğunlukla yaşlanma ile beraber görülen ancak az da olsa farklı hastalıkların sonucu olan bir durumdur. Saç dökülmesi özellikle erkekleri çok büyük oranda psikolojik olarak etkilediğinden bir çok erkek saç ekimi yaptırmaya sıcak bakmaktadır.

Saç ekimi elbette uzmanlık isteyen bir işlem olduğundan bu konuda uzman olan saç ekim uzmanları için önemli bir iş imkanı mevcuttur.

Tavsiye Yazı : Saç Ekim Uzmanı Ne Yapar ?

Acil Tıp Teknisyeni

Gelişen sağlık hizmetleri ile beraber acil sağlık hizmetlerinde de büyük gelişme görüldü. Bununla beraber acil sağlık personeli sayısında ve ihtiyacında da büyük artış oldu. Bunun bir sonucu olarak acil tıp teknisyeni olarak çalışanlar için farklı iş imkanları oluştu.

Acil tıp teknisyenliği, hem günümüzde hem de gelecekte iş imkanı fazla olan mesleklerden biri olacaktır.

Tavsiye Yazı : Acil Tıp Teknisyeni Ne Yapar ?

Odyolog

İşitme, günlük hayatın devamı için çok önemli bir vücut fonksiyonudur. İşitme bozukluklarında hem duyma hem de çok ciddi iletişim sorunları yaşanmaktadır.

Odyolog, işitme kaybı ve denge sorunu yaşayan hastaların tespit edilmesi, ilgili bölüme yönlendirilmesi ve tedavisinden sorumlu kişidir. İşitme sorunlarının tedavisi için açılan çok sayıda klinik mevcut olup odyologlar için geniş iş imkanı mevcuttur.

Tavsiye Yazı : Odyolog Ne Yapar ?

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here