Şantiye Şefi Kimdir ?

Şantiye şefi, yapı işleri yani inşaatlarda tüm çalışma alanından sorumlu, müteahhit adına teknik ve idari işleri yürüten kişidir. Şantiye şefi, inşaat şantiyelerindeki en yetkili ve sorumluluğu en yüksek olan kişidir.

Şantiye Şefi Nasıl Olunur?

Şantiye şefi olabilmek için öncelikle inşaat mühendisi, elektrik mühendisi, makine mühendisi veya mimar gibi bölümlerden mezun olması gereklidir. Şantiyede yapılan işlerin çeşitlerine göre şantiye şefinin mühendislik alanı değişebilir.

Şantiye şefi, yapı işleri alanında mutlaka tecrübeli olmalıdır. Normal bir mühendis, çalışma sahasında sadece kendi uzmanlık alanı veya çalıştığı bölümdeki işlerden sorumlu iken şantiye şefi hem tüm şantiyedeki işlerden hem de şantiye içinde çalışan işçilerin her türlü sağlık ve güvenlik koşullarından da sorumludur.

İyi bir şantiye şefi olmak için inşaat işlerinde tüm konularda genel bilgi sahibi olunmalıdır. Yapı işlerinde hafriyat, kaba inşaat, elektrik, mekanik tesisat, asansörler gibi farklı alanlar mevcuttur. Şantiye şefi tüm bu alanlar hakkında temel bilgiye sahip olmalıdır.

Şantiye şefi aynı zamanda inşaat standartları ve inşaat ile ilgili yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Şantiye şefi, çalışma alanındaki iş sağlığı ve güvenliği konularından da sorumlu olduğundan, bu konuda bilgi sahibi olmalıdır.

Şantiye Şefi Ne İş Yapar ?

Şantiye şefi, inşaatın iş planına uygun, istenen kalite ve bütçe içinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun şekilde tamamlanmasını sağlar. Bir çok büyük şantiyede şantiye şefi kaba yapı, ince işler, mekanik tesisat, elektrik, altyapı ve ölçme grupları gibi farklı alanlarda işleri birbiri ile uyumlu halde yürümesini sağlar.

Şantiye için gerekli olan malzeme ihtiyacını karşılamak için satın alma süreçlerini kontrol eder. Taşeron firmalar, yemek, temizlik ve servis gibi tamamlayıcı işlerin de düzenli ve sorunsuz işlemesi için çalışmalar yapar.

Şantiye şefi, en temel anlamda şantiyenin en üst yöneticisidir. Dolayısıyla inşaat alanında olan her türlü olay ve çalışma, şantiye şefi sorumluluğu ve yetkisi alanındadır.

Şantiye Şefi Ne Kadar Maaş Alır ?

Ülkemizde gelişen inşaat sektörü ile beraber inşaat mühendisi maaşları da büyük oranda yükseldi. Ortalama inşaat mühendisi veya mimar maaşı 5000 TL’den daha fazladır. Şantiye şefliği ise mühendislik ve yöneticilik vasıfları gerektirdiğinden şantiye şefi maaşı 7000 TL ile 50000 TL arasında değişmektedir.

Şantiye şefi maaşları, çalışılan inşaatın büyüklüğü ve zorluğuna göre değişmektedir. Ayrıca tecrübe de maaş açısından önemli bir kriterdir.

Şantiye Şefi İş İmkanları Nelerdir ?

Her şantiye, bir şantiye şefi tarafından kontrol ediliyor olmalıdır. Şantiye olarak sadece büyük inşaatlar düşünülmemelidir. Küçük bir apartmana asansör montajı da bir şantiye olarak kabul edilir ve şantiye şefi olmak zorundadır. Bu nedenle her türlü inşaat, tadilat, yapı ile ilgili montaj vb. işler için şantiye şefi gereklidir.

Her şantiyede tam zamanlı olarak çalışmak gerekli değildir. Bu nedenle bir mühendis birden fazla şantiyede şantiye şefi olabilir. Bunun sonucu olarak şantiye şefliği iş ilanları veren firmalar oldukça fazladır. Ülkemizde her şehirde şantiye şefi iş imkanı mevcuttur. İş arama siteleri incelendiğinde her gün yüzlerce şantiye şefi ilanı yayınlandığı görülebilir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here