Satış Danışmanı Kimdir?

Satış danışmanı, satış ve pazarlama üzerine kurulu firmaların, satışlarını artırabilmeleri için gerekli tanıtım, müşteri ziyareti ve her türlü pazarlama faaliyetini yapan kişilerdir. Halk arasında satışçı, pazarlamacı, satış uzmanı gibi isimlerle bilinirler.

Kimler Satış Danışmanı Olabilir?

Sabırlı, inatçı, girişken, ikna kabiliyeti yüksek ve içinde bulunduğu sektörü araştırmayı seven kişiler kolaylıkla satış danışmanı olabilirler. Satış danışmanı olmanın en önemli koşulu, hitap edilen müşteri kitlesi ile iyi iletişim kurabilmek, müşterinin tarafında olduğunu hissettirebilmektir. Bu nedenle satış danışmanı olan kişilerin her zaman müşteri ile empati kurması beklenir.

Satış Danışmanı Ne Yapar?

Satış Danışmanı, çalıştığı firmanın ürünlerini veya hizmetlerini hedef müşteri kitlesine tanıtarak satılmasını sağlar veya doğrudan satışını gerçekleştirir. Müşteri ile doğrudan iletişim kuran kişi olması nedeniyle satış sonrası süreçleri de yakından takip ederek müşterilerin her türlü sorun ve ihtiyaçlarına cevap verir.

Satış Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Satış danışmanları genelde sabit bir ücret ve ek olarak yaptıkları satış üzerinden prim alacak şekilde çalışırlar. Ortalama 2500 TL sabit ücret alan bir satış danışmanı, firmanın prim politikasına ve kendi performansına bağlı olarak 10 bin TL’ye kadar ücret alabilir. Bu açıdan bakınca bir satış danışmanının yüksek kazanç elde etmek için doğru sektörde yüksek performans göstererek çalışması gerekir.

Çalışılan firma ve sektöre göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Satış danışmanı olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Satış Danışmanı İş İmkanları

Geniş bir çalışma alanına sahip olan satış danışmanları iş dünyasında en çok aranan ve en kolay iş bulabilen kişilerdir. Bir ayakkabı mağazası, otomobil galerisi, inşaat firması, boya üreticisi veya eğitim merkezi gibi a’dan z’ye her türlü firma temelde satış danışmanı görevi yapan eleman aramaktadır.

Kariyer ve iş bulma sitelerinde her gün yüzlerce satış danışmanı iş ilanı yayınlanır. Siz de en iyi iş bulma siteleri listesinden verdiğimiz sitelerde arama yaptığınızda aktif binlerce satış danışmanı iş ilanı olduğunu görebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here