Sigorta Eksperi Kimdir ?

Sigorta eksperi, sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen uzmanlara denir. Yani örneğin aracınızla kaza yaptığınızda, ortaya çıkan hasarın onarım maliyetini ve nedenlerini belirleyen kişiler sigorta eksperleridir.

Nasıl Sigorta Eksperi Olunur ?

Sigorta eksperi olabilmek için 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak şarttır. 2 yıllık yüksek okul mezunu olan kişiler sadece kara taşıtları konusunda sigorta eksperi olabilirler.

Hazine Müsteşarlığı, dönem dönem sigorta eksperi ihtiyacı olduğuna karar verir ve kontenjan oluşturur. sigorta eksperi olmak isteyen adaylar, en az 3 ay süren sigorta eksperliği kursu görüp daha sonra sigorta eksperliği sınavını başarı ile geçmelidirler.

Ayrıca eksperlik faaliyetinde bulunulmak için kişilerin Türkiye’de yaşıyor olmak, akli dengesi yerinde olmak ve daha önce iflas etmemiş olmak gereklidir.

Sigorta Eksperi Ne Yapar?

Sigorta eksperi, sigorta sözleşmesinde yer alan risklerin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan kayıp veya hasarın neden ve niteliği ile miktarını bizzat inceleyip belirler.

Sigorta eksperi, sözleşme yapılmadan önce sözleşmeye konu olan riskler hakkında değerlendirme yapar.

Sigorta sektöründe her eksper kendi uzmanlık alanına göre değerlendirmelerde bulunur. Bir eksperin her branşta sigorta sözleşmesi üzerinde çalışması özel durumlar haricinde görülen bir uygulama değildir.

Sigorta Eksperi Ne Kadar Maaş Alır?

Sigorta eksperi, bir sigorta şirketine bağlı çalışabileceği gibi bağımsız olarak da eksperlik faaliyetleri yürütebilir. Sigorta eksperi maaşları genelde yazılan rapor sayısıyla orantılı olup, tecrübeli bir sigorta eksperi 5 bin – 10 bin TL arası maaş alabilir.

Sigorta Eksperi İş İmkanları

Sigorta eksperliği, son yıllarda popüler meslek haline gelen bir iş alanıdır. Bu da sigorta eksperi olmak isteyen kişi sayısını arttırdığı gibi sigorta ve eksperlik şirketlerinin de sayısının artmasına neden olmuştur. Ülkemizde yaklaşık bin civarında sigorta eksperinin görev yaptığı tahmin edilmektedir.

Özel sigortaların yaygınlaşmasını amaçlayan devlet politikaları sayesinde insanların daha fazla özel sigorta yaptırmaya başladığı bu dönemde sigorta şirketleri çok daha fazla sigorta sözleşmesi düzenlemektedir. Bu da daha fazla sigorta eksperi için iş imkanı doğurur.

Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok sigorta eksperi iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here