Solunum Terapisti Kimdir?

Solunum terapisti, astım, pnömoni, amfizem, akciğer travması ve solunumla ilgili diğer hastalığı olan kişilerin terapi ve alıştırmalarla iyileştirilmesine yardımcı olan kişidir. Solunum terapisti, nefesinizi değerlendirebilir, alıştırma ve nefes alma egzersizleri önerebilir ve ilerlemenizi izleyebilir.

Solunum terapistleri, nefes alma sorunları hakkında uzmanlaşmış kişilerdir.

Solunum Terapisti Nasıl Olunur?

Türkiye’de doğrudan solunum terapisti eğitimi veren bir eğitim kurumu yoktur. Ancak üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu kişilerin solunum alanında uzmanlaşması ile solunum terapisti mesleği edinilebilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü, özellikle vakıf üniversitelerinin sağlık fakülteleri içinde çok yaygın bir bölümdür. Dolayısıyla solunum terapisti olmak isteyenler, bu bölüme kayıt olmakta zorluk çekmeyeceklerdir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu olduktan sonra solunumla ilgili hastalıkların tedavi bakımı alanında çalışarak solunum terapisti olunabilir.

Solunum Terapisti Ne İş Yapar?

Solunum terapisti, çeşitli nedenlerle nefes alma sorunu bulunan hastaların tedavisinde önemli rol oynar. Bu hastalar genellikle kronik akciğer hastalıkları olan, solunum aletinden ayrılmamış, ayrılmak üzere olan ve ayrılamayacak kişilerdir. Solunum terapisti, bu kişilerin doğru şekilde nefes alabilmesi için yöntem ve egzersizlerle hastaları hazırlar.

Solunum terapistleri, çoğunlukla evde bakım hizmetleri yaparlar. Bu nedenle sadece nefes alma değil diğer evde bakım faaliyetlerini de bilmeleri gereklidir.

Ayrıca nefes alma güçlüğü yaşamayan ancak solunum ritmi sorunu yaşayan kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi amacıyla solunum terapisi ve nefes koçluğu yaparlar. Kişilere nefes teknikleri ve nefes eğitimi konusunda bilgi vererek doğru nefes alma teknikleri öğretirler.

Solunum Terapisti Ne Kadar Maaş Alır?

Solunum terapisti yüksek maaşlı işler arasında gösterilen bir meslektir. Evde bakım hizmetlerinin yaygınlaşması ve kötüleşen yaşam koşulları nedeniyle artan solunum kaynaklı hastalıklar nedeniyle aranan bir iş alanı haline gelmiştir. Günümüzdeki solunum terapistlerinin aylık kazançları 5 bin ile 20 bin lira arasında değişmektedir. Bu açıdan en yüksek maaşlı meslekler arasında gösterebiliriz.

Solunum Terapisti İş İmkânları Nelerdir?

Solunum terapistliği, geleceği olan meslekler arasında görülen bir meslektir. Günümüzde doğrudan eğitimi verilmese de artan talep sonucunda doğrudan solunum terapistliği eğitim programları ortaya çıkacaktır.

Günümüzde solunum terapisti olarak sağlık kuruluşlarında, evde bakım hizmeti veren firmalarda ve kişiye özel terapist olarak iş bulmak mümkündür. Bunun yanında kişilere, gruplara veya şirketlere nefes koçluğu alanında hizmet vererek çalışma şansı da vardır.

Nefes almanın önemi anlaşıldıkça birçok şehirde nefes terapi merkezleri açılmaktadır. Bu gibi merkezlerde çalışmak mümkündür.

Bu yazıyı beğendiyseniz lütfen paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here