Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Günümüzde sosyal medya kanalları, firmalar ve insanlar arasındaki etkileşimde büyük önem taşımaktadır. Sosyal medya kanallarının yani blog, sosyal paylaşım uygulamaları, youtube gibi servislerin, insanlar üzerinde istenilen etkiyi yaratması geleneksel basılı ve görsel medya organlarına göre çok daha hızlı olmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı, şirketlerin veya organizasyonların, insanlarla sosyal medya üzerindeki etkileşimlerini yöneten kişilerdir.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olabilir?

Sosyal Medya uzmanı olmak için iyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak şarttır. Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest gibi uygulamaları iyi derecede kullanmak ve yönetmek son derece önemlidir.

Sosyal medya bilgisi yanında genelde üniversite mezunu adaylar tercih edilmektedir. Tasarım, Reklamcılık, Medya, Dijital Pazarlama gibi bölümlerden mezun olan kişiler Sosyal Medya Uzmanı olmak için en uygun kişilerdir.

Türkçeyi iyi ve hatasız şekilde kullanmak da çok önemlidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı, insanlara verilmek istenen fikri sosyal medyanın güncel trendlerine uygun olarak verecek yaratıcı fikirler üretir. Örneğin son zamanlarda televizyon dizilerinde gördüğümüz #neyapar benzeri etiketler buna örnektir.

sosyal medya uzmanı

Organizasyon veya şirketin sosyal medya takipçi sayısını arttıracak çalışmalar yapar.

Sosyal medya kanallarında kullanılacak görsel materyalleri tasarlar.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Sosyal Medya Uzmanı, yaratıcılık ve özgünlük gerektiren bir iş olması nedeniyle, tecrübe kazandıkça maaşı artan işlerden biridir. 3 yıllık tecrübeli bir uzman, en az 3000 TL ücret alabilir. Bunun yanında serbest çalışma imkanı da olan sosyal medya uzmanları, bir çok firma ile çalışıp gelirlerini arttırabilirler.

Bunun yanında bazı şirketler hem sosyal medya hesaplarını yönetecek hem de başka görevler alacak eleman ararlar. Bu da kariyerinin ilerleyen dönemlerinde sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için tecrübe kazanma fırsatı oluşturabilir.

Çalışılan firma ve sektöre göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Sosyal medya uzmanı olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı İş İmkanları

Sosyal Medya Uzmanı olarak iş arayanlar, iş ilanlarını sosyal medyadan takip etmeliler. Ülkemizde basın ve ticaretin kalbi istanbul’da attığı için en çok iş ilanı istanbul ve çevresinde yayınlanır.

Sosyal Medya Uzmanı iş ilanları yaratıcı ve özgün şekilde başvurulması gereken ilanlardır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here