Sosyal Sorumluluk Uzmanı Ne Yapar ?

Sosyal Sorumluluk Uzmanı Kimdir ?

Sosyal sorumluluk uzmanı, firmaların veya kuruluşların sosyal sorumluluk faaliyetlerini oluşturan, yöneten, yönlendiren kişidir. Son yıllarda sosyal sorumluluk projelerinin öne çıkması ile beraber sosyal sorumluluk uzmanlığı da bir meslek halini almıştır. Sosyal sorumluluk uzmanı, sosyal medya uzmanı değildir.

Sosyal Sorumluluk Uzmanı Nasıl Olunur ?

Sosyal sorumluluk uzmanı olmak için mutlaka mezun olmak zorunda olduğunuz bir bölüm yoktur ancak üniversitelerin 4 yıllık sosyal bilimler, eğitim fakülteleri, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olmak bu mesleğe adım atmak için büyük avantaj sağlar.

Ayrıca daha önceki iş tecrübeleri sırasında sosyal sorumluluk projelerinde görev almış, sivil toplum kuruluşlarına üyeliği bulunan veya kâr amacı taşımayan organizasyonlarda bulunmuş kişilerin sosyal sorumluluk uzmanı olması daha kolaydır.

Sosyal Sorumluluk Uzmanı Ne İş Yapar ?

Sosyal sorumluluk uzmanı, firmaların veya yer aldıkları toplulukların sosyal sorumluluk projeleri içinde yer alırlar. Günümüzde bir çok büyük firma müşterileri ile iletişim seviyesini yükseltme amacı ile sosyal sorumluluk projeleri başlatır. Bu projelerin oluşturulması, planlanması, firma içindeki diğer bölümlerle uyumu ve projenin sonuçlarının yorumlanması sosyal sorumluluk uzmanlarının görevlerindendir.

Sosyal sorumluluk uzmanlarının görevleri çoğunlukla firmaların pazarlama stratejileri ile doğrultulu ilerler. Firmaların en çok ağırlık verdiği sosyal konular eğitim, kız çocuklarının gelişimi, mülteciler, doğa, hayvan hakları ve evsiz kişiler olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle sosyal sorumluluk uzmanları bu konulara yoğunlaşarak firmaların faaliyet alanları ile bu konular arasında ilişki kurmaya çalışırlar.

Sosyal sorumluluk uzmanlığı, yabancı dil bilgisi gerektiren, bol bol seyahat etme şansı olan ve farklı kültürden insanlarla tanışma şansı olan bir meslektir.

Sosyal Sorumluluk Uzmanı Maaşı Ne Kadardır ?

Sosyal sorumluluk uzmanlığı firmaların kendi iş düzenleri içinde mecburi olarak istihdam etmeleri gereken bir pozisyon değildir. Bu da, bu mesleğin az tercih edilip ortalamanın üzerinde ücret verilmesi anlamına gelir. Bir çok sosyal sorumluluk projesi faydalı olduğu kadar şirket imajına zarar verebilecek unsurlar da içerdiğinden çok iyi organize edilmesi ve yönetilmesi gerekir. Tüm bunları iyi şekilde planlayacak tecrübeli bir sosyal sorumluluk uzmanı maaşı yüksek seviyelerde olacaktır.

Sosyal Sorumluluk Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Yukarıda da belirtildiği gibi sosyal sorumluluk uzmanlığı firmaların kendi iş düzenleri içinde mecburi olarak istihdam etmeleri gereken bir pozisyon değildir. Bu da iş imkanlarını azaltmaktadır. Ancak freelance yani serbest çalışarak bir çok firmanın sosyal sorumluluk projelerine danışmanlık yapabilir ayrıca pazarlama ajansları ile birlikte çalışabilirsiniz.

Ayrıca bir çok sosyal sorumluluk projesi ve sivil toplum kuruluşlarında iş bulma imkanı da vardır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here