Sosyolog Ne Yapar ?

Sosyolog Kimdir ?

Sosyoloji, toplumların yapısını ve işleyişlerini inceleyen, toplumların birbirleriyle olan ilişkileri nedeniyle ortaya çıkan olay ve olguları araştıran ve yorumlayan bir bilim dalıdır. Sosyolog ise bu alanda çalışmalar yapan kişidir.

Sosyolog Nasıl Olunur ?

sosyolog olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık sosyoloji bölümünden mezun olmak gereklidir. Sosyoloji bölümünde genel sosyoloji ve metodoloji, kurumlar sosyolojisi, uygulamalı sosyoloji, sosyometri, sosyoloji tarihi, sosyal değişme, köy sosyolojisi, psikoloji, felsefe, ekonomi, hukuk, bilgisayar, istatistik ve yöntembilim gibi sözel ağırlıklı eğitim verilir.

Sosyolog olmak isteyenlerin toplumsal konu ve olaylara eleştirel bakabilen, sorgulayabilen, araştıran kişiler olması gerekir.

Sosyolog Ne İş Yapar ?

Ülkemizde özel sektörde sosyoloji mezunu olan kişiler bir çok farklı iş yapabilirler. sosyolog, temel olarak insan ve toplum davranışlarını incelediğinden özel sektör içinde önemli bir yeri vardır. Sosyologların temel görevi araştırmak, yorumlamak ve sonuç elde etmektir.

Sosyologların yapacakları iş, çalıştıkları sektöre göre farklılık gösterecektir ancak yaptıkları işin temelinde her zaman için belirli bir insan veya topluluğun davranışlarını araştırıp, inceleyip, istatistikler oluşturup bunları yorumlayarak ürün veya şirketin gelişimi için çalışmak vardır.

Sosyolog Maaşı Ne Kadardır ?

Sosyologların çalışma alanları fazla olsa da sosyoloji mezunu kişi sayısı da o kadar fazladır. Bu da özellikle özel sektör içinde maaş rekabeti yaratarak sosyolog maaşının yüksek olmasını engeller. Ancak her alanda olduğu gibi tecrübeli ve ortaya fark koyabilen bir sosyolog çok yüksek maaş alabilir veya bireysel yaptığı işlerden yüksek miktarda gelir elde edebilir.

Türkiye’de 2017 itibariyle beyaz yakalı çalışan maaşları en düşük 2000 TL civarında olup tecrübesiz bir sosyolog bu seviyede maaş alabilir.

Sosyolog İş İmkanları Nelerdir ?

Türkiye’de sosyologların çalışabilecekleri alanlar saymakla bitmez. Akademisyenlik, gazetecilik, uluslararası ilişkiler, istatistik kurumları, danışmanlık şirketleri, aile danışmanlıkları, araştırma şirketleri, terapist, reklamcılık, felsefe öğretmenliği, insan kaynakları gibi özel sektör iş kollarında rahatlıkla iş imkanı bulabilirler.

Ayrıca devlet kurumlarında atama ile Devlet Planlama Teşkilatı, Türkiye İstatistik Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve belediyelerde iş imkanları vardır. Bunun yanında siyasi partilerde görev yapabilirler.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here