Yeni açılan bir çok site veya satışlarını arttırmak isteyen firmalar internette kullanıcıların düzenli olarak ziyaret ettikleri forum veya sözlük sitelerinde tanıtım yazısı yayınlarlar. Bu tür tanıtımların sitelerin arama motorlarında bulunmasına ve müşteri sayısının artmasına büyük katkısı vardır. Ancak bir çok popüler forum ve sözlük sitesi üyeliği belirli şartlarla verildiğinden herkesin dilediği gibi tanıtım yapması mümkün değildir.

İşte bu durum ücretli tanıtım yazısı yayınlayan girişimciler için kazançlı bir internetten para kazanma yolu ve pasif gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Fikirleri Bulma Yolları

Hangi Sitelerde Tanıtım Yazısı Yayınlanır ?

Sözlükler

Başta ekşisözlük olmak üzere Türkçe yayın yapan 50 civarında sözlük sitesi vardır. Bunlardan diğer bilinenler uludağsözlük, instela, blog sözlük, inci sözlük gibi sözlüklerdir. Bu sözlüklerden her birinin üyelik ve yazarlık kuralları farklıdır. Bu da sözlüklerde tanıtım yazısı ücretini belirleyen önemli bir faktördür. Örneğin ekşisözlük, uzun bir çaylaklık döneminden sonra yazar olarak kabul etmektedir. Bu çaylaklık süresi 3 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Uludağsözlük daha kısa bir çaylaklık dönemi yaşatırken blog sözlük davetiye ile üye kabul etmektedir.

Türkiye’nin en popüler sözlüğü ve aynı zamanda en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan ekşisözlük’te tanıtım yazısı yayınlatmak sadece bir kaç cümlelik yazı için 10 tl’den başlayıp yazı içeriğindeki link veya başlık açılması durumuna göre 100 tl’ye kadar çıkabilmektedir. Diğer sözlüklerde ise aynı tanıtım yazısını bir çok sözlükte 10 tl ücret karşılığında yayınlayabilirsiniz.

Ayrıca reddit.com da ingilizce sözlük olarak tanıtım yapılabilecek ortamlardan birisidir.

Forumlar

Türkiye’de mevcut bir çok forum arasında internet dünyası ver teknoloji alanında iki forum öne çıkar. bunlar r10.net ve donanımhaber forumlarıdır. Tabi bunların yanında yüzlerce forumda da tanıtım yazısı yayınlanabilir ancak bunlar backlink olarak fayda sağlamaktan ileri gitmezler.

Önde gelen forumlarda r10.net, davetiye ile üye kabul eden bir platformdur. Bu nedenle ücretli tanıtım yapma şansı daha yüksektir. Diğer forumlara ise kolaylıkla üye olunabilmektedir. Bu nedenle müşterinize bir çok forumda tanıtım yapma hizmetini satabilmeniz daha kolaydır.

Makale Paylaşım Siteleri

Forum ve sözlükler haricinde kullanıcıların, diğer kişilerin makalelerini toplu halde bulabildikleri medium veya onedio gibi farklı ortamlar da vardır. Bu gibi sitelerde ücretsiz üyelik açarak tanıtım yazıları paylaşabilirsiniz. Üyeliği kolay olan bu sitelerde herkes paylaşım yapacağından müşterilerinize aynı anda bir çok sitede tanıtım hizmeti vererek kazanç sağlayabilirsiniz.

Tanıtım Hizmetimi Nasıl Pazarlayabilirim ?

Firmalar için tanıtım yazısı yayınladığınız gibi sizin de yaptığınız işi bir şekilde insanlara duyurmanız gereklidir. Bu amaçla çeşitli ticaret platformlarını kullanarak hem tanıtımm yapabilir hem de güvenli şekilde ücret tahsilatı yapabilirsiniz.

Bu ticaret tür platformları bionluk.comuzmankirala.com gibi serbest yani freelance iş yapan girişimcilerin bulunduğu ortamlardır ve yaptığınız işler karşılığında belli bir oranda komisyon alırlar. Bu sitelerde satıcı profili oluşturarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Diğer bir ürün satış platformu ise r10.net sitesidir. Bu site hem tanıtım yapabileceğiniz hem de tanıtımlarınızı pazarlayabileceğiniz dev bir webmaster ticaret platformudur.

Bunular haricinde kendi web sitenizde ve sosyal medya profillerinizde de yaptığınız hizmetleri tanıtabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here